Dereotu Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Dereotu Faydaları Nelerdir?

Dereotu Faydaları, Ana vatanı Asya olan bir bitki türüdür. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde bolca yetişmektedir. Yaklaşık olarak bir metreye kadar uzayabilir. Dereotunun kendine has çok hoş bir kokusu vardır. Özellikle sonbahar aylarında toplanır ve genelde çiğ olarak tüketilir. Fakat bazı tariflerde de kullanılabilir. Mesela, dere otlu poğaça, dere otlu simit, patatesli dere otlu kek gibi tariflere, çok özel hoş bir koku ve hoş bir tat katar. Dere otu içerisinde barındırdığı, bolca vitaminler sayesinde tam bir vitamin deposudur. Fosfor, magnezyum, bakır, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Sadece bir tutam dereotu, bir yetişkinin A vitamini ihtiyacının %45' ini, C vitamininin ise %40' ını karşılamaktadır. İçindeki bu bolca vitaminler sayesinde, vücudumuzun sürekli dirençli kalmasını sağlar. Vücudumuzdaki toksinlerin bir an önce dışarı çıkmasını sağlar, fazla tuzların da ortadan kalkmasını sağlar. Çok iyi bir kalsiyum kaynağı olduğu içinde, kemik ve diş sağlığımız açısından çok önemlidir. Çok etkili bir gaz gidericidir, gazdan dolayı karnımıza girecek olan krampların önüne geçer. Bol miktarda su içerdiği için ise bol bol idrar söktürerek, boşaltım sistemine yardımcı olur. Dereotunun faydaları saymakla bitmez, bir de diğer faydalarını inceleyelim.


Dereotu uykusuzluğu giderir

Dereotu, kendi içerisinde çok farklı uçucu yağlara sahiptir. Bu sahip olduğu yağlar kişinin sakinleşmesine yardımcı olur, böylelikle kişi sakinleştiği için rahat bir uyku çekmiş olur.

Dereotu anne sütünü arttırır

Dere otunun sindirim sistemine yardımcı olduğu ve idrar söktürücü özelliğini göz önünde bulundurursak, düzenli olarak tüketildiğinde anne sütünü arttırdığı gözlenmiştir.

Dereotu kemik sağlığımızı korur

Dereotu, kalsiyum açısından çok zengin olduğu için, kemik ve diş sağlığımız açısından çok önemlidir. Kemiklerde gelişebilecek mineral kaybını ortadan kaldırır, her sene birçok insanın başına gelen, kemik erimesi hastalığının riskini de aza indirmiş olur. Özellikle çocuklarda da kemik sağlığı ve gelişimi açısından çok önemlidir.

Dereotu gaz sorunlarını giderir

Gaz sorunu birçok insanın adeta kâbusu olmuştur. Dereotu içeriğindeki birçok faydalı vitaminden dolayı kişilerdeki gaz sorununu ortadan kaldırır.

Dereotu diyabet hastalığına iyi gelir

Bu konu ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda ve bazı deneylerde, dereotunun vücuttaki insülin seviyesini olumlu bir şekilde değiştirdiği ortaya çıkmıştır. Dereotu adeta doğal insülin görevi görmektedir.

Dereotu bağışıklık sistemini güçlendirir

Dereotu, içinde barındırdığı bolca vitaminler sayesinde, vücudumuzu dışarıdan gelecek olan mikroplara karşı mükemmel bir şekilde koruma sağlar.

Dereotu ağız bakımı için birebirdir

Dereotunun o değişik, hoş kokusu ağız ve nefes spreyi gibi kullanılabilir. Dereotunun içindeki o uçucu yağlar, çok iyi bir mikrop kovucudur, böylelikle ağzımıza dışarıdan gelecek olan, mikroplara karşı da korumuş olur.

Dereotu kanserle de mücadele eder

Dereotu, içindeki antioksidanlardan dolayı da vücudumuzu kansere karşı çok iyi bir şekilde korur. Kanser olmamızı sağlayacak olan unsurları ortadan kaldırır.

Romatizma sorunlarını giderir

Dereotu, içerdiği vitamin ve uçucu yağlar sayesinde, tüm romatizmal hastalıkların ağrılarını, daha aza indirebilir.

Kolesterolü düşürür

Dereotu, damarları genişlettiği için, kan basıncını düşürdüğü için ve bunlara bağlı olarak kalp atışını hafiflettiği için, kolesterolü düşürdüğü görülmüştür.

Kadın hastalıklarına faydalı

Dereotunun, kendi o hoş aromalı kokusundan dolayı, lapa haline getirilip, özel bölgeye konduğunda, eğer mikrobik bir şey varsa onları temizlediği gözlenmiştir.

Dereotu Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dereotu Zayıflatır mı?

Dereotu Zayıflatır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dereotu Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dereotu Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dereotu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dereotu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saksıda Dereotu Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda Dereotu Nasıl Yetiştirilir?

Dereotu Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dereotu Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dereotu Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Dereotu Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Dereotu Kabızlık Yapar mı?

Dereotu Kabızlık Yapar mı?

Güncel

Yoğurt Dereotu Zayıflatır mı?

Yoğurt Dereotu Zayıflatır mı?

Dereotu Neye İyi Gelir?

Dereotu Neye İyi Gelir?

Dereotu Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Dereotu Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Dereotu Hamileler Yiyebilir  mi?

Dereotu Hamileler Yiyebilir mi?

Dereotu Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Dereotu Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Dereotu Tohumu Türleri ve Özellikleri

Dereotu Tohumu Türleri ve Özellikleri