Dereotu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Dereotu Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dereotu çayı, (Anethum graveolens) bir şifa kaynağı olan dereotu çayı sihirli bir el gibi bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ortaçağ boyunca insanlar büyücü ve cadılara karşı savunma oluşturmak için dereotunu ve çayını bir silah gibi kullanmışlardır. Dereotu çayı Antik Mısır toplumunda büyük hastalıkları iyileştirmeye yönelik kullandıkları yazılı kaynaklarda da görülmüştür. Halen günümüzde her gün karşılaştığımız rahatsızlıkları iyi etmek için ve rahatlama sağlamak için kullanılmıştır. Havuç familyasından bitkilere alerjisi olanlar dereotu çayına alerjisi olabilir.

Dereotu Çayı Nasıl Yapılır?

Dereotu çayı hazırlamak için 2-3 adet dereotunu yarım litre kaynar suya atarak 10 dakika demlemelisiniz. Demlendikten sonra dereotu parçalarını çaydan alarak içebilirsiniz.

Dereotu çayının iyi geldiği hastalıklar şunlardır

Uykusuzluk: Dereotu çayı, uykusuzluğun verdiği bedendeki rahatsızlığa iyi gelir ve uykuyu düzene koyarak iyi bir alternatif olarak önümüze çıkar. Dereotu çayının içindeki bazı flavonidler ve vitaminler, vücuttaki hormonların işleyişini düzene koyarak bedende rahatlatıcı ve sakinleştirici hissi ortaya çıkararak hayatımızı kolaylaştıran bir rol oynar.

Mide Hastalıkları ve Mide Ekşimesi: Dereotu çayı, lif ve flavonoidleri muazzam derecede içinde barındıran bir kürdür. Dereotu çayı ayrıca mide rahatsızlarının yanında, ishale iyi gelen ağrı ve acıyı dindiren mineraller ve bol miktarda magnezyum barındırır. Dereotu çayı yemek borusunun iç çeperini uyararak mide ekşimesine iyi gelir. Normal mide ekşimesiyle bağlantılı olarak yanmaya neden olan asidi önlemeye yardımcı olur. Mide asidi düzenleyen dereotu çayı, mide kaslarının da normal çalışmasını sağlayarak mide rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı bir rol oynar.

Kanser: Kanser günümüz toplumunun önde gelen ölüm sebeplerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. Çoğu kanser hastası, hastalığının yayılmasını önlemek maksadıyla dereotu çayını mutfağından eksik etmez. Dereotu çayında, vücuda saldıran kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen monoterpenler maddesi yüksek miktarda bulunmuştur.

Kemik ve Diş Büyümesi: Her zaman olduğu gibi günümüz toplumunda da büyüyen çocukların sağlıklı ve güçlü kemik ve dişlerinin oluşması için süt içmesi gerektiği söylenir. Dereotu çayı da süt gibi yüksek miktarda kalsiyum içerir ve bu nedenle insan vücudundaki kemiklerin dayanıklılığını güçlendirmeye yardımcı olmak için harika bir bitkisel çay olarak kabul edilir.

Soğuk Algınlığı: Herkesin balgamlı öksürük veya burun akıntısı gibi belirtiler yaşadığı olmuştur. Dereotu çayı soğuk algınlığına iyi gelerek bitkisel ilaç olarak güçlü bir yardımcı rol oynamıştır. E ve C vitamini açısından zengin olması, gribal enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

Dereotu Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Saksıda Dereotu Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda Dereotu Nasıl Yetiştirilir?

Gebelikte Dereotu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Dereotu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dereotu ile Zayıflama Yöntemleri

Dereotu ile Zayıflama Yöntemleri

Dereotu Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Dereotu Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Dereotu Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Dereotu Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dereotu Nasıl Ekilir?

Dereotu Nasıl Ekilir?

Güncel

Dereotu Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Dereotu Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Güncel

Dereotu Neye İyi Gelir?

Dereotu Neye İyi Gelir?