dereotu.gen.tr https://www.dereotu.gen.tr Dereotu, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, dereotu.gen.tr Sat, 04 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sun, 17 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Dereotu Hemoroid https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-hemoroid.html Thu, 22 Nov 2018 08:49:42 +0000 Dereotu hemoroid sorunu için uygulanması önerilen bir tedavidir. Son dönemlerde çocuklarda bile görülmeye başlayan epeyce mukassi ve huzursuz  meydana getiren basur ileri düzeylerde önemli sıkıntılara sebep olabilir. Basur Dereotu hemoroid sorunu için uygulanması önerilen bir tedavidir. Son dönemlerde çocuklarda bile görülmeye başlayan epeyce mukassi ve huzursuz  meydana getiren basur ileri düzeylerde önemli sıkıntılara sebep olabilir. Basur hastalığının varlığı tespit edildiği zaman mutlaka tedavi süreci başlatılmalıdır aksi halde sorun başka problemlere yol açabilmektedir.

Basur Nedir 

Halk dilinde basur veya mayasıl olarak bilinmekte olan hemoroid, anüs içerisinde bulunan toplardamarların, yükselen basınç nedeniyle genişlemesi ve makat bölgesinden dışarı çıkması neticesi meydana gelmekte olan bir rahatsızlıktır. Dışarı çıkan damarlar kırmızı ve mor renktedir. Damar tahribatı ve delinmesi neticesi fazla kanama olabilir. Basur çoğunlukla 50 yaşından sonra görülmektedir. Hemoroid olarak adlandırılan yapı bedende esasen yer alan yapısal bir oluşumdur. Anal kanaldaki bu damarsal yapı, müzmin kabızlık halinde, gebelik çağında, damar duvarlarının doğuştan güçlü olmaması nedeniyle genişleyebilir. Bununla birlikte hareketsiz hayat, fazla kilo, alkol/içki kullanımına ilişkili damar genişlemesi, bisiklet yarışı benzeri, makat bölgesine zararlı olacak sporlar yerine getirmek, devamlı oturma gerektiren meslek dalında çalışmak, olması gerektiği kadar lifli gıda tüketmemek, bağırsak kısmında meydana gelen tümörler, basur rahatsızlığının en malum sebepleridir. Basurda en bariz belirti kanamadır. Hastalar, kanama esnasında kan geliş şikayetiyle doktorunuza başvururlar. Makat kısmında yanma ve kaşıntı yakıntıları bulunur. Dışkılama sonrasında ağrı duygusu artar. Makatta çatlaklar meydana gelir. Basur neticesi meydana gelen damar yumaklarının içerisinde bulunan kan pıhtılaşabilir. Sonrasında farklılaşmış bir doku meydana gelir. 
 
Dereotu HemoroidBasur (Hemoroit) İçin Dereotu Kürü. İbrahim Saraçoğlu basur rehabilitasyonu için bitkisel kür olarak dereotu tavsiye ediyor. 

Dereotu Basur Kürü nasıl yapılır,

Basur rehabilitasyonu için dereotu kürü İbrahim Saraçoğlu tarafından bir ay süresince uygulanması öneriyor.
Bu kür için gerekli olan şey, yalnızca bayatlamamış yeşil dere otudur. Gün içerisinde 3 defa, sabahları, öğle ve akşam yemekleri 15 dk kadar öncesinde her seferde bir tutam dere otu ağızda iyice çiğnenir ve bir bardak ölçüsünde üzerine su içilir. Aç karnına, bir tatlı kaşığı dolusu yada bir kaç dal yeşil dereotunu bir süre çiğnedikten sonra 2-3 yudum su ile yutun. İbrahim Saraçoğlu Dereotu kürü hemoroit ve basura karşın muhteşem etkileri olan bitkisel çözümdür. İbrahim Saraçoğlu dereotu kürü bir ay yani 30 gün süresince uygulanmalıdır. Dereotu kürü, basur veya hemoroid rehabilitasyonunda yapılacak en basit ve en etkin kürdür. Bu kür, hem tedavi edici, hem de hemoroid veya basurun tekrar oluşmasını önleyicidir. 
]]>
Dereotu Nasıl Ekilir https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-nasil-ekilir.html Fri, 23 Nov 2018 08:29:40 +0000 Dereotu nasıl ekilir; Özellikle yaz aylarında daha fazla kullanıldığı için ekim işlemi özellikle ilkbahar aylarında yapılmaktadır. Ekim yapılacak toprağın iyice havalandırılması ve çok iyi güneş
Dereotu nasıl ekilir; Özellikle yaz aylarında daha fazla kullanıldığı için ekim işlemi özellikle ilkbahar aylarında yapılmaktadır. Ekim yapılacak toprağın iyice havalandırılması ve çok iyi güneş görmesi gerekmektedir. Dereotu hemen hemen her toprakta yetişebilir, toprak seçiciliği yok denecek kadar azdır. Sadece bol su verilmesi ve çok iyi güneş görmesi yeterli olacaktır. Bir çapa yardımı ile toprağın havalandırılma işlemi yapılabilir.

Dereotu nasıl ekilir;
toprağı bir çapa yardımıyla iyice havalandırdıktan sonra dereotu tohumlarını elinize alınız. Her atacağınız tohum çimlenmeyeceği için aynı yere ne kadar fazla tohum atarsanız çimlenme olasılığını da o kadar arttırmış olursunuz. Tohumları toprağa ektikten sonra üstünü toprakla iyice örtmeniz ve hemen ardından bol su vermeniz gerekmektedir. Dereotu bitkisi adından da anlaşacağı üzere suyu çok sevdiği için her gün düzenli olarak  ekim yapılan toprağı sulamanız gerekmektedir. Aksi halde tohumlar kuruyacaktır. Tohumları ektikten sonra tekrar toprağı çapa ile havalandırmanıza gerek yoktur. Ekimden sonra yapılan çapa diğer birçok bitkinin aksine dereotu tohumlarına zarar vermektedir.

Ekimi gerçekleştirdikten sonra 20 gün ila 1 ay sonra toprak çimlenmeye başlayacaktır. Dereotunu toplamanız için gerekli olan toplam süre 2 aydır. Dereotu yaprakları dayanıksız ve çabuk sararacağı için kullanmadan kısa bir süre önce toplamanız tavsiye edilir.

Dereotu Nasıl EkilirDereotunun faydaları,

Maydonozgiller familyasından olan dereotu bir yıllık bitkidir. Yapraklarının rengi koyu yeşil ve ipliksi uzantılar şeklindedir. Kendine özgü hoş bir kokusu vardır. Gerek kurutulup baharat olarak gerek taze olarak sofraları süslemektedir. Aynı zamanda halk arasında birçok hastalığa deva olduğuna inanılmaktadır. Bağırsak hareketlerini hızlandırmak ve emziren kadınlarda anne sütünü arttırdığı bunlardan sadece bir kaçıdır. Aynı zamanda çiğnendiği zaman ağız kokusunu geçirmektedir. Dereotu kullanımı özellikle Ege bölgesinde özellikle zeytinyağlı yemeklerde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Yazın salatalarda ve özellikle cacık yapımında ve balıklarda kullanımı tercih edilmektedir.
]]>
Dereotu Kalsiyum https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-kalsiyum.html Fri, 23 Nov 2018 22:38:04 +0000 Dereotu Kalsiyum, vücutta kemik kaybına karşı koruma sağlamaktadır. Kemiklerde meydana gelebilecek mineral kaybına izin vermez ve her yıl yüzlerce insanın yaşadığı kemik hastalıklarına yakalanma riski
Dereotu Kalsiyum, vücutta kemik kaybına karşı koruma sağlamaktadır. Kemiklerde meydana gelebilecek mineral kaybına izin vermez ve her yıl yüzlerce insanın yaşadığı kemik hastalıklarına yakalanma riskini ortadan kaldırır. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kemik sağlığının korunmasını, sağlıklı iskelet yapısı için gerekli olan kalsiyum ve diğer mineralleri sağlamaktadır. Yaşlılıktan kaynaklanan kemik erimesi ve kemik zayıflaması sorunlarını giderir.

Dereotu Kalsiyum özellikle dereotu tohumlarında çok fazla bulunmaktadır. Bu yüzden çocukların gelişiminde veya yetişkinlerde düzenli olarak tüketilmesi kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir.  Üstelik çok düşük kalorisi olması nedeniyle diyet listelerinin vazgeçilmez bir bitkisidir.

Dereotu Kalsiyumun Diş İçin Faydaları,

Diş ve ağız sağlığı içinde oldukça önemlidir. Ağız kokusunun giderilmesini sağlamaktadır. Çiğnenerek tüketilen dereotu veya dereotu tohumları kötü nefes kokusunu gidermektedir. Dereotu yaprakları içinde bulunan uçucu yağlarda mikrop öldürücü, antioksidan ve dezenfektan bulunmaktadır. Bu özelliklerden dolayı ağızda bulunan mikropları ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve alerjik sorunları ortadan kaldırır.

Dereotu KalsiyumDereotu Kalsiyumun Vücud İçin  Faydaları,

Dereotu, kalsiyum açısından oldukça zengin mineral ve vitamin deposudur. Kalsiyumun yanı sıra manganez, demir ve magnezyum mineralleri ile A ve C vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücut direncini arttırmaktadır. Antibakteriyal özelliğe sahip olmasından dolayı vücutta mikrop ve enfeksiyon sorunlarıyla mücadelesinde yardımcı olmaktadır. Vitamin ve mineral deposu olan dereotu ülkemizin özellikle Ege ve Akdeniz Bölgeleri'nde çok fazla yetişmektedir.

Bir avuç (28 gr) taze dereotu içersin de vücudun günlük kalsiyum ihtiyacının %6'sı bulunmaktadır. Demir ihtiyacının %10'unu, magnezyum ihtiyacının %4'ünü, A vitamini ihtiyacının %43'ünü, C vitamini ihtiyacının %40'ını, Potasyum ihtiyacının %6'sını, Manganez ihtiyacının %18'ini karşılamaktadır. Aynı miktarda (28 gr) dereotunda sadece 12 kalori bulunmaktadır. Dereotu aynı zamanda lifli bir besin olduğu için sindirim sistemi problemlerinde özellikle gazların giderilmesinde ve kabızlık sorunlarında kullanılmaktadır.
]]>
Dereotu Tiroid https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-tiroid.html Sat, 24 Nov 2018 18:25:29 +0000 Dereotu Tiroid, Tiroit bezi rahatsızlığı oldukça tehlikeli bir rahatsızlık türüdür. Çoğunlukla tiroit bezi boyun bölgesinde Adam elması denilen kıkırdak dokunun altına yer almaktadır. Vücudun enerjisini kullanmasına y Dereotu Tiroid, Tiroit bezi rahatsızlığı oldukça tehlikeli bir rahatsızlık türüdür. Çoğunlukla tiroit bezi boyun bölgesinde Adam elması denilen kıkırdak dokunun altına yer almaktadır. Vücudun enerjisini kullanmasına yönelik depolamaya yönelik T3 ve T4 olarak adlandırılan iki adet hormon üretmektedir. Böylelikle vücut enerjisini kullanarak depolama işlemini gerçekleştirir. Ancak Tiroit bezi bazı durumlarda tam anlamıyla görevini yapmayarak ciddi anlamda kişinin rahatsızlanmasına neden olur. Bunun temel nedeni ise tiroit bezlerinin yavaş çalışmasından kaynaklı bozukluğa binaen guatr rahatsızlığını oluşturur. Guatr rahatsızlığı boğaz bölgesi ve çenenin alt kısmında oluşan bir tiroit bezi rahatsızlığıdır. 

Dereotu İle Tiroit Rahatsızlığı Tedavisi

Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde tiroit rahatsızlığının bir kısım ilaç ve iğne tedavileri hastanın sağlığına kavuşturulduğu anlaşılmıştır. Ancak bu ilaç ve iğne tedavilerinin yanında bir kısım yan etkiler getirmektedir. Bu sebeple hasta bu rahatsızlıktan kurtulmak isterken bir kısım başka rahatsızlıkları yanında getirmektedir. Böylesi bir durumda doğal bir tedavi yöntemi olan dereotu ile tedavi bulunmaz bir kaftandır. Bir kimse şayet tiroit rahatsızlığı yaşamakta ise sabah, öğle ve akşam yemeklerinden bir saat kadar önce (aç karnına) 1 yemek kaşığı dereotu ağza alınarak iyice çiğnendikten sonra üzerine 2-3 yudum su içilerek yutulur. Yapılacak bu tedavi yöntemi yaklaşık olarak üç ay kadar devam edildiğinde tiroit değerlerinde düzelme görülmüştür. Bu değerlerin düzelmesi ile hasta ilaç tedavisinde tamamen ya da kısmen kurtulur. Ancak daha önce bir ilaç tedavisine doktor tedavisi ile başlayan bir kimse ilaç tedavisini doktorun belirteceği düzeyde azaltmalı ve tamamen bitirmelidir. 

Dereotu TiroidDereotu  Tedavisinin Tiroit Rahatsızlığına Faydaları

Yukarıda belirtilen şekillerde dereotu tüketilmesi halinde 3 - 5 aylık bir zaman aralığında tiroit değerlerinin düzeldiği görülmüştür. Ancak sık sık tiroit değerlerinde yükselme görülen bir kimse dereotunu düzenli ve azar azar tüketmeye gayret göstermelidir. Hakeza dereotu düzenli olarak tüketilmesi halinde kişinin bu rahatsızlıktan kurtulduğu görülmüştür. Ancak bazı durumlarda kişiler dereotu damak tadına uymadığından dolayı rahatsızlık geçtikten sonra dereotu tüketimini azaltmıştır. Böylesi bir durumda olan kimse dereotunu tüketmeye gayret göstermeli ve tiroit rahatsızlığının tekrarlamaması amacıyla bu faydalı besini tüketmeye gayret göstermelidir. 
]]>
Dereotu Alerjisi https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-alerjisi.html Sun, 25 Nov 2018 14:20:24 +0000 Dereotu Allerjisi, Dereotu maydanozgiller familyasında ve içerisinde bol miktarda E, C vitamini içeren tek yıllık bir bitki türü ve Anavatanı Asya’dır. Anavatanı Avrupa’nın güneyi ve Asya’nın batısıdır. Ülkemizde yab Dereotu Allerjisi, Dereotu maydanozgiller familyasında ve içerisinde bol miktarda E, C vitamini içeren tek yıllık bir bitki türü ve Anavatanı Asya’dır. Anavatanı Avrupa’nın güneyi ve Asya’nın batısıdır. Ülkemizde yabani olarak yetişir ve kültür olarak bahçelerde yetiştirilmektedir. Dereotunun kök kısmı iğ şeklinde ve beyazımsı rengi vardır. Dereotu 120 cm kadar uzaya bilen dalları yuvarlak beyaz ve uzunlamasına yeşil çizgileri vardır. Dereotunun yaprakları genellikle 3-4 parçalı alt yaprakları ise alt yapraklar saplı, üst yaprakları sapsız olur.

Dereotunu günlük yarım demet tükettiğimizde vücudumuza gereli olan vitaminler demir, magnezyum, kalsiyum, çinko, potasyum ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca günlük çeyrek dereotu tüketiminde %40 C vitamini, %43 A vitamini alarak vücudun gereksinimi karşılamaktadır. Dereotunu yeterli ve bilinçli tüketildiğinde sağlık açısında çok faydası vardır.

Dereotu AlerjisiDereotunun zararları: Dereotunun sağlık açısında fazla yan etkisi yoktur. Doğru ve aşırı kullanımında faydaları olduğu kadar yan etkili olabilir.

 • Dereotunun içerisinde bulunan fototoksit bileşimi olan furocoumarin maddesi bulunmaktadır. Bu madde bazı insanlar üzerinde yan etkisi olabilmektedir. Etki olarak forosensitivizm görülmesine neden olmaktadır. Bu kişiler ultraviyole ışık veya güneşe ışığına maruz kaldıkları zaman ciltlerinde kızarıklık, alerjik reaksiyonları görülmektedir.
 • Dereotunu cilt üzerine uygulandığında cildi tahriş eder.
 • Dereotunun suyu güneşe çıkarken cilde uygulandığında cildin güneşe karşı hassas olur. Bu durumda cilt güneş yanığına maruz kalmış olur ve kızarır, kaşınmalar olur, alerjik durumlar meydana gelir ve ciddi sorunlar açabilir.
 • Cilt kanseri olan kişilerin, hassas cilde sahip olan kişilerin dereotu suyunu ciltlerine temas ettirmemeleri gerekir.
 • Bazı yiyeceklere karşı alerjisi olan kişilerde dereotu tüketimine dikkat etmeli, dereotu o kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
]]>
Hamilelikte Dereotu https://www.dereotu.gen.tr/hamilelikte-dereotu.html Sun, 25 Nov 2018 21:02:39 +0000 Hamilelikte dereotu, kullanmanın faydaları bulunmaktadır. Ancak kullanılan dereotunun aşırı tüketilmesi halinde vücutta oluşacak bazı problemlere sebep olduğu belirtilmektedir. Dereotu ülkemizde her bölgede rahatlıkla yetiştiri Hamilelikte dereotu, kullanmanın faydaları bulunmaktadır. Ancak kullanılan dereotunun aşırı tüketilmesi halinde vücutta oluşacak bazı problemlere sebep olduğu belirtilmektedir. Dereotu ülkemizde her bölgede rahatlıkla yetiştirilen bitkiler arasında yer alırken; taze olarak tüketilmesi oldukça faydalıdır. Yemeklerde ve salatalarda sıkça kullanılan bir bitki olması sebebiyle gebelikte tüketilmesi tavsiye edilir. Dereotunun içerisinde bulunan A vitamini ve C vitaminleri sayesinde vücudun gerekli vitamin ihtiyacı karşılanırken; içerisinde bulunan demir, magnezyum, çinko, potasyum ve kalsiyum vitaminleri bakımından da oldukça zengin bir bitkidir. Günlük gerekli miktarda dereotu kullanılarak vücudun vitamin ihtiyacının karşılanması sağlanabilir.

Hamilelikte dereotu kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelik döneminde dereotu kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak tüketilen dereotunun miktarına dikkat edilmesi gerekir. Yeteri miktarda tüketilen dereotunun gebelik döneminde anneye faydaları bulunurken; fazla tüketilmesi halinde yan etkileri bulunabilir. Hamilelik döneminde dereotunun fazla tüketilmesi cildin hassaslaşmasına sebep olacağı için bilinçli tüketilmesi gerekir. Cildi hassaslaştırması sebebiyle güneşe çıkarılması ile cildin zarar görmesine neden olabilir. Bu sebepten dolayı hamilelik döneminde cilt kanseri gibi problemi olan kişilerin dereotunu kullanmamaları tavsiye edilir. Hamilelik döneminde kullanılan dere otu miktarına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü aşırı tüketilmesi bebeğe ve anneye zarar verebilir. Hamilelik döneminde bazı gıdalara karşı alerjisi olan kişilerin dereotuna karşıda alerjisi bulunabilir. Bu sebepten dolayı kullanılmasına dikkat edilmesi gerekir.

Hamilelikte DereotuHamilelikte dereotu kullanılmasının faydaları

Günlük belirli miktarda tüketilen dereotunun hamilelik döneminde sindirim sisteminde  inanılmaz etkileri bulunurken; uyku problemi yaşayan hamilelerin dereotunu tüketmesi halinde uyku problemlerinde düzenlemeler sağlandığı görülür. Ayrıca dereotu tüketilmesi ile hamilelik döneminde sakinleştirici etkisinden de faydalanıldığı belirtilmektedir. Günlük iki dal dereotunun hamilelikte tüketilmesi ile vücutta bulunan enfeksiyon gibi kötü oluşumların giderilmesine katkı sağladığı belirtilir. Hamilelik döneminde dereotu kullanılması ile ağızda bulunan enfeksiyonların giderilmesine katkı sağladığı belirtilir. Ayrıca ağızda bulunan kötü koku oluşumlarının giderilmesinde de oldukça etkilidir. Dereotu tüketerek hamilelik döneminde bulantı gibi problemlerin giderilmesi sağlanırken; şişkinliklerinde vücuttan atılmasına yardımcı olması sağlanır. Hamilelik döneminde vücutta bulunan zararlı maddelerin dışarı atılmasına katkı sağlar. Hamilelik esnasında tükenecek dereotu miktarına dikkat edilerek faydalarından yararlanılması sağlanır. Böylece vücudun gerekli vitamin ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlar. Ancak miktarının doğru ayarlanması yan etkilerinden kurtulmak için son derece önemlidir. 
]]>
Gebelikte Dereotu https://www.dereotu.gen.tr/gebelikte-dereotu.html Mon, 26 Nov 2018 03:22:31 +0000 Gebelikte dereotu, gebeliğin ilk ayları oldukça sıkıntılı bir dönemin başlangıcıdır. İlk üç ay düşük tehlikesi olan gebe kadınların yediği besinler ve aldığı gıdalara oldukça dikkat etmelidir. Gebelik döneminde bir Gebelikte dereotu, gebeliğin ilk ayları oldukça sıkıntılı bir dönemin başlangıcıdır. İlk üç ay düşük tehlikesi olan gebe kadınların yediği besinler ve aldığı gıdalara oldukça dikkat etmelidir. Gebelik döneminde bir çok bitki ve çaylarının kullanılması sakıncalı olabilir. Gebelikte yenilen dereotu doktorunuz tarafından önerilirse yemelisiniz. Her gıdada olduğu gibi abartmamak şartı ile sınırlı miktarda yenebilir. Az yenilen dereotunun bir zararı olmaz. Gebelikte yenilen dereotu bakteriyel enfeksiyonundan yakalanma riskini azaltmaktadır.

 Fakat doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz. Dereotunun bir çok faydaların biliyoruz. Dereotunun insan vücudunda idrar söktürme etkisi vardır. Gebelikte kullanılan dereotu, sınırlı olarak yenmesi salata yapılarak yenmesi stresi azaltarak ve yüksek miktarda kalsiyum içeriği ile gebelikte kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Gebelikte kullanılan dereotu kemiklerde oluşan hasarı onarıp kemik sağlığını destekleyerek yardımcı olur. Fakat dereotunu düşük tehlikesi olanların kullanmamaları önerilir. Gebeliğin başından son ayına kadar düşük riski bulunan kişilerin, dereotu yemesi sakıncalıdır. Normal bir gebelik yaşayan anne adayında ise az miktarda dereotunun tüketilmesinde hiç bir sakıncası yoktur. 

Gebelikte DereotuGebelikte dereotu nasıl kullanılır

Dereotunun faydalarını bilindiği gibi oldukça fazladır. Gebelikte kullanılan dereotu oldukça az miktarda ve yemeklerden sonra tüketilmelidir. Aç karnına veya çok aç olduğunuz bir zamanda tüketmemelisiniz. Aç karnına yediğiniz zaman bu olumsuz sonuçlara neden olabilir. Dereotunun yaprakları gibi tohumu da sağlık bakımından oldukça yararlıdır. Fakat bu tohumların tadı biraz acımsı olabilir. Dereotunun kurumuş olanı çok yararlı değildir. Ancak günlük ve taze olanı faydalı ve yararlıdır. Dereotunun her zaman tazeliğini koruması açısından buz dolabında buzdolabı poşetinde muhafaza edilmelidir. Kırılgan bir bitki olduğu için 2-4 gün arası tazeliğini korur. Kurutulmuş olan dereotu hava almadan ve güneş görmeyecek, saklama koşulu olan yerde 5-6 ay kadar tazeliğini koruyabilir. 
 • Yoğurt içine 1 kaç dal konulup tok kanına tüketilebilir.
 • Salata içlerinde renkli görüntü vererek diğer başka bitkilerle az miktar kullanılabilir.
 • Haşlama türlerinde et, tavuk ve balık yanında 1 kaç yaprak tüketilebilir.
 • Omlet ve menemen türlerinde  hazırlanırken yanında veya içine, üzerine olabilir.
 • Evde hazırlayacağınız sandviçte yada sevdiğiniz emek arası türlerinde yenilebilir.
Bu yazılanların gebelikte az bir miktar kullanılmalıdır. Doktorunuza danışarak bunu yapabilirsiniz. Yapraklarından ve tohumundan oldukça faydalanabildiğimiz dereotunun tıbbi yönden vücudumuza yararları vardır. Gebelikte kullanılan az miktardaki dereotu doktorunuzun sizi yeme açısından sakıncalı bulmuyorsa yukarıda yazılan değerlerde az miktar tüketilebilir. Gebelik sonrası ise dereotunu yemenin bir sakıncası yoktur. Ayrıca süt miktarını artırma özelliğine sahip olduğu için tüketilir. Sağlık bakımından öğrenilen bu bilgilerin göz ardı edilmemesi gerekir. Gebeliğin daha huzurlu ve sağlıklı olabilmesi için doktorunuzun, verdiği ve söylediği sebze veya meyve bitkilerin doktor kontrolü altında düşük tehlikesi olanların dikkatlice doktor tavsiyesine uymaları gerekir.
]]>
Dereotu İle Zayıflama https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-ile-zayiflama.html Mon, 26 Nov 2018 18:55:23 +0000 Dereotu İle Zayıflama, Yüzyıllardır yemeklere tat vermek amacıyla ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. En önemlisi sağlıklı zayıflamanın vazgeçilmezi olan dereotunun içeriğindeki vitamin ve m Dereotu İle Zayıflama, Yüzyıllardır yemeklere tat vermek amacıyla ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. En önemlisi sağlıklı zayıflamanın vazgeçilmezi olan dereotunun içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücuda kuvvet verir. Özellikle zayıflama esnasında bitkinlik ve yorgunluk gibi etkilerin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Dereotu kalsiyum, manganez, demir mineralleri bakımından da zengindir ve iyi bir antioksidandır. Bu bitki geleneksel olarak kolesterolü düşürmek, şeker hastalarının insülin seviyesini düzenlemek ve sindirime yardımcı olmak amacıyla kullanılır. Dereotunun belki de en çok bilinen özelliği arasında sindirimi düzenlemesi ve sindirim sorunları üzerine oluşan gazın vücuttan atılmasına yardımcı olmasıdır. Dereotu, tiroid fonksiyonları üzerinde etkili olan ana maddesinden bir tanesi de anetholedir. Bu madde dereotunun saplarında, yapraklarında ve köklerinde de bulunur. Fakat dereotunun kökleri bu amaçla uygulanmamaktadır.  Bu nedenle dereotunun kullanılacak kısmı sapları ve yapraklarıdır. Bu amaçla troidin hızlı veya az çalışması durumunda dereotu çok etkilidir. Gelişimi açısından düzenli tüketildiği zaman mideyi yatıştırır ve mide asidi salgılanmasını düzenlediği biliniyor. Bu özelliği ile vücudu hastalıklara karşı koruyor ve kalsiyum ile kemik erimesine karşı da koruma sağlıyor. Aynı zamanda çok düşük kalorisi ile beraber zayıflatıcı bir etkiye sahiptir. Dereotu ile zayıflama, yemeklerden 15 dakika önce bir yemek kaşığı dereotu yenilirse, tokluk hissi verir. Bu yüzden her gün az yemek yiyerek, sağlıklı besleyerek zayıflatıcı temel taşı gibidir. Özellikle dereotu zayıflatan bitkilerin en başında yer alır.

Dereotu İle ZayıflamaDereotu İle Zayıflama Kürü; Her şeyin doğalı iyidir. Bitkilerin biyolojik gücü ile doğru seçilen bitkiler ve doğru hazırlama yöntemleri zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Dereotu iştahı keser ve zayıflamaya faydası çoktur. Bilindiği üzere dereotu, yağ yakıcıdır ve vücutta oluşan ödemi atan özelliğe sahiptir. Yüzyıllardır ilaç tedavisinde kullanılan dereotu, muhteşem bir besin kaynağıdır. Diyet yapanların özellikle yemesi gereken bir besindir. Çünkü açlık duygusuna karşı fren yaptıran dereotudur. Diğer kürlerde olduğu gibi uygun bir diyet ve egzersizle desteklendiği zaman haftada 3-4 kilo verdirebilir. Dereotu zayıflama küründe yirmi kadar dereotu dalının içine bir tane limon sıkılır. Bu karışım bir bardak suyu ile beraber blendera alınır. Blenderdan geçirildikten sonra içilmeye başlanabilir. Her gece yatmadan önce bu kürü hazırlayarak tüketilmesi gerekir. Yaklaşık iki hafta kadar sürdürülmesi gereken bu kürün sonunda göbek çevresinde fazlalıkların azalmaya başladığını görebilirsiniz. Fakat kürü iki haftadan daha az bir sürede uygulanır ise, sonuç vermeyebilir. Bu sebeple iki haftalık bir zaman içerisinde her gece uygulamak şartıyla tekrarlanmasında yarar vardır. Sağlıklı bir şekilde bu zayıflama yöntemi ile haftada 3-4 kilo vermek doğru uygulandığı taktirde mümkündür. Aynı zamanda bu kürün özelliği selülitlerden kurtularak, bağırsakları temizler ve vücudun yağ oranını düşüren özelliği ile gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Bu sayede vücutta oluşan ödemler atılarak 8 kilogram rahatlıkla verilebilir.

]]>
Dereotu Faydaları https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-faydalari.html Tue, 27 Nov 2018 09:52:04 +0000 Dereotu Faydaları, Ana vatanı Asya olan bir bitki türüdür. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde bolca yetişmektedir. Yaklaşık olarak bir metreye kadar uzayabilir. Dereotunun kendine has çok hoş bir kokusu vardır. Özellikle sonbah Dereotu Faydaları, Ana vatanı Asya olan bir bitki türüdür. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde bolca yetişmektedir. Yaklaşık olarak bir metreye kadar uzayabilir. Dereotunun kendine has çok hoş bir kokusu vardır. Özellikle sonbahar aylarında toplanır, ve genelde çiğ olarak tüketilir. Fakat bazı tariflerde de kullanılabilir. Mesela, dere otlu poğaça, dere otlu simit, patatesli dere otlu kek gibi tariflere, çok özel hoş bir koku ve hoş bir tat katar. Dere otu içerisinde barındırdığı, bolca vitaminler sayesinde tam bir vitamin deposudur. Fosfor, magnezyum, bakır, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Sadece bir tutam dereotu, bir yetişkinin A vitamini ihtiyacının % 45' ini, C vitamininin ise % 40' ını karşılamaktadır. İçindeki bu bolca vitaminler sayesinde, vücudumuzun sürekli dirençli kalmasını sağlar. Vücudumuzdaki toksinlerin bir an önce dışarı çıkmasını sağlar, fazla tuzların da ortadan kalkmasını sağlar. Çok iyi bir kalsiyum kaynağı olduğu içinde, kemik ve diş sağlığımız açısından çok önemlidir. Çok etkili bir gaz gidericidir, gazdan dolayı karnımıza girecek olan krampların önüne geçer. Bol miktarda su içerdiği için ise bol bol idrar söktürerek, boşaltım sistemine yardımcı olur. Dereotunun faydaları saymakla bitmez, birde diğer faydalarını inceleyelim.

Dereotu Faydaları,

Dereotu uykusuzluğu giderir; 

Dereotu, kendi içerisinde çok farklı uçucu yağlara sahiptir. Bu sahip olduğu yağlar kişinin sakinleşmesine yardımcı olur, böylelikle kişi sakinleştiği için rahat bir uyku çekmiş olur.

Dereotu anne sütünü arttırır; 

Dere otunun sindirim sistemine yardımcı olduğu ve idrar söktürücü özelliğini göz önünde bulundurursak, düzenli olarak tüketildiğinde anne sütünü arttırdığı gözlenmiştir.

Dereotu kemik sağlığımızı korur; 

Dereotu,, kalsiyum açısından çok zengin olduğu için, kemik ve diş sağlığımız açısından çok önemlidir. Kemiklerde gelişebilecek mineral kaybını ortadan kaldırır, her sene birçok insanın başına gelen, kemik erimesi hastalığının riskini de aza indirmiş olur. Özellikle çocuklarda da kemik sağlığı ve gelişimi açısından çok önemlidir.

Dereotu gaz sorunlarını giderir; 

Gaz sorunu bir çok insanın adeta kabusu olmuştur. Dereotu içeriğindeki bir çok faydalı vitaminden dolayı kişilerdeki gaz sorununu ortadan kaldırır.

Dereotu diyabet hastalığına iyi gelir;

Bu konu ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda ve bazı deneylerde, dereotunun vücuttaki insülin seviyesini olumlu bir şekilde değiştirdiği ortaya çıkmıştır. Dereotu adeta doğal insülin görevi görmektedir.

Dereotu bağışıklık sistemini güçlendirir; 

Dereotu, içinde barındırdığı bolca vitaminler sayesinde, vücudumuzu dışarıdan gelecek olan mikroplara karşı mükemmel bir şekilde koruma sağlar.

Dereotu FaydalarıDereotu ağız bakımı için birebirdir; 

Dereotunun o değişik, hoş kokusu ağız ve nefes spreyi gibi kullanılabilir. Dereotunun içindeki o uçucu yağlar, çok iyi bir mikrop kovucudur, böylelikle ağzımıza dışarıdan gelecek olan, mikroplara karşı da korumuş olur.

Dereotu kanserle de mücadele eder; 

Dereotu, içindeki antioksidanlardan dolayı da, vücudumuzu kansere karşı çok iyi bir şekilde korur. Kanser olmamızı sağlayacak olan unsurları ortadan kaldırır.

Romatizma sorunlarını giderir;

Dereotu, içerdiği vitamin ve uçucu yağlar sayesinde, tüm romatizmal hastalıkların ağrılarını, daha aza indirebilir.

Kolesterolü düşürür; 

Dereotu, damarları genişlettiği için, kan basıncını düşürdüğü için ve bunlara bağlı olarak kalp a]]> Dereotu Salatası https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-salatasi.html Tue, 27 Nov 2018 17:01:25 +0000 Dereotu salatası; Salata Türk mutfağının olmazsa olmazlarındandır. Salata neredeyse her yemeğin yanına yakışan bir garnitürdür. Birçok besinden ayrı ayrı salatalar yaparız. Birçok bitki ve sebzenin birleşiminde salatalar yap Dereotu salatası; Salata Türk mutfağının olmazsa olmazlarındandır. Salata neredeyse her yemeğin yanına yakışan bir garnitürdür. Birçok besinden ayrı ayrı salatalar yaparız. Birçok bitki ve sebzenin birleşiminde salatalar yapıp yemek masalarımızın en baş köşesine yerleştiririz. Hazırladığımız yemeğe ve mevsimine göre değişik bitki sebzelerle salata yapabiliriz. Bir çoğumuz çoban salata severken bir çoğumuz yoğurtlu veya mevsim salata sevebilir. Keskin kokuları olan bitkiler ile de enfes salatalar yapabiliriz. Örneğin zahter salatası dereotu salatası gibi. Dereotu salatası teze dereotu ile hazırlanan oldukça lezzetli bir salatadır. Sebze yemeklerinden ziyade kebapların yanına yakışan bir salatadır. Dereotu bilindiği gibi salık için birçok faydaları bulunmaktadır. Sağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kan akışını düzenler, cilde parlaklık verir. Ayrıca bir çok kadın hastalıkları içinde dereotu kürleri hazırlanır ve tüketilir. Bunca faydaları olan bir bitkiyi bünyemizden mahrum etmemiz doğru olmadığını düşünüyorum bu yüzden de hem yemeklerimde bolca tüketiyorum hemde salatasını yapıp sevdiklerimle paylaşıyorum. Bu enfes salatayı demek isterseniz sizlerle paylaştığım tarife uymanız yeterli olacaktır. 

Dereotu SalatasıDereotu salatası için gerekli malzemeler;
 • 1 demet dereotu,
 • 2 dal marul,
 • 2 adet yumurta,
 • 8-10 adet yeşil zeytin,
 • 2-3 yemek kaşığı mısır konservesi,
 • 2-3 dal taze soğan,
 • Yarım limon suyu,
 • 3 Yemek kaşığı zeytinyağ,
 • 1 Çay kaşığı pul biber,
 • 1 Çay kaşığı tuz,
Hazırlanışı; Öncelikle yumurtaları küçük bir cezveye koyup kaynamaya bırakıyoruz. Yumurtalar kaynarken biz dereotunu ayıklayıp yıkıyoruz. Yıkadığımız dereotunu büyükçe bir kaseye koyup batası su dolduruyoruz ve bir kaşık sirke ekliyoruz ve bir kenara alıyoruz. Daha sonra marulu ve taze soğanı da yıkayıp sirkeli suda beklettiğimiz dere otunun içerisine ekliyoruz. Bu şekilde bir müddet beklettiğimiz sebzeleri tekrar dudu su ile yıkayıp  dereotunu ince kıyıp derince bir kaseye koyuyoruz. Daha sonra marulu ve taze soğanına olabildiğince ince kıyıp dereotunun içerisine ekliyoruz. Daha sonra Çekirdeğini çıkartıp ince ince doğradığımız zeytinleri ve mısır konservesini de ekliyoruz. Daha sonra haşladığımız yumurtalardan birini iri iri doğrayıp dereotu salatasına ekliyoruz. Ayrı bir yerde küçük bir kasenin içerisine zeytinyağı limon suyunu tuzu ve pul biberi ekleyip karıştırıyoruz. Hazırladığımız sosu salataya ekleyip karıştırıyoruz. Hazırladığımız dereotu salatasını şık bir servis tabağına alıp ayırdığımız bir adet yumurtanın kabuklarını soyup halka halka dilimledikten sonra salatanın üzerine diziyoruz. Yumurta ile süslediğimiz salatayı dilersek domates kabuğu veya çeşitli sebzelerle süsleyebiliriz. Hazırladığımız enfes dereotu salatasını yemeklerinizin yanında servis yapabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık ve afiyet olsun.
]]>
Dereotu Anne Sütünü Artırırmı https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-anne-sutunu-artirirmi.html Wed, 28 Nov 2018 04:16:21 +0000 Dereotu Anne Sütünü Artırırmı, Anne sütü bebeğin gelişimi için oldukça önem arz etmektedir. Bu nedenle annenin sütünün az olması halinde bebeğin gelişimi olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu hususla annenin emzirme döneminde Dereotu Anne Sütünü Artırırmı, Anne sütü bebeğin gelişimi için oldukça önem arz etmektedir. Bu nedenle annenin sütünün az olması halinde bebeğin gelişimi olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu hususla annenin emzirme döneminde ciddi anlamda aldığı besinlere dikkat etmesi gerekmektedir. Yeterli ve  dengeli beslenen kimi annelerde yeterli düzeyde süt elde edilememektedir. Haliyle bu durum bebeğin yaşamını anormal olarak etkilemektedir. Bu nedenlerle bebeğin sütünün artması amacı ile bir kısım gıda takviyeleri gerçekleşir. Ancak alınacak bu suni gıda takviyeleri bebeğin gelişmesine olumsuzluk arz eder. Böylesi bir durumda dereotu karşımıza doğal bir besin ve annenin sütünün artmasını sağlayan doğal bir besin olarak ortaya çıkmaktadır. 

Dereotu Anne Sütünü ArtırırmıDereotunun Anne Sütünü Arttırmadaki Etkenleri

Dereotu yapı itibariyle bir çok besin ögesi içeren bileşiği yapısında bulundurmaktadır. Bu nedenle bir tutam dereotu bir çaydanlık içine konularak 3 saat kadar dinlendirildikten sonra yapısında bulunan vitaminleri suya geçirir. Anne bu suyu günde bir kez tüketmesi halinde sütünün arttığını görecektir. Yemeklerden bir saat önce tüketilen dereotu annenin sağlığı açısında önem arz eder. Yemek öncesinde tüketilen dere otu sayesinde anne sütü doğal olarak artacaktır. Bu hususla uzmanlar tarafından annenin sütü az gelmesi halinde dereotu doğal bir kalkan olarak tavsiye edilmektedir.
]]>
Dereotu Bitkisi https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-bitkisi.html Wed, 28 Nov 2018 18:29:29 +0000 Dereotu bitkisi, salatalarda çok tercih edilen bitkiler arasında olan dereotu, tıpkı maydanoz gibi adeta vitamin ve mineral deposudur. Akdeniz Bölgesi, Rusya'nın güneyi ve Batı Afrika'da doğal olarak yetişen bitkilerden Dereotu bitkisi, salatalarda çok tercih edilen bitkiler arasında olan dereotu, tıpkı maydanoz gibi adeta vitamin ve mineral deposudur. Akdeniz Bölgesi, Rusya'nın güneyi ve Batı Afrika'da doğal olarak yetişen bitkilerden biridir. Manganez, kalsiyum, demir, A ve C vitamini açısından zengin içeriğe sahiptir. Bu etkileriyle bedenin sağlığını korur. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Kalsiyum içeriğiyle kemik hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kalori değeri oldukça düşük olduğu için zayıflama listesinde de sıkça kullanılmaktadır.

30 gr Dereotu bitkisinin besin değerleri

 • Günlük C vitamini gereksiniminin %40'ını karşılar.
 • A vitamini ihtiyacının %43'ünü karşılar.
 • B6 vitamini ihtiyacının %3'ünü karşılar.
 • Niasin ihtiyacının %2'swini karşılar.
 • Folat ihtiyacının %11'ini karşılar.
 • Kalsiyum ihtiyacının % %6'sını karşılar.
 • Potasyum ihtiyacının %6'sını karşılar.
 • Bakır ihtiyacının %2'sini karşılar.
 • Manganez ihtiyacının %18'ini karşılar.
 • Fosfor ihtiyacının %'2'sini karşılar.
 • Riboflavin ihtiyacının %5'ini karşılar.
 • Çinko ihtiyacının %2'sini karşılar.
 • Aynı şekilde 30 gram dereotu bitkisi sadece 12 kalori içerir. Besin lifi bakımından oldukça zengin olan bitki bu özelliğiyle kabızlık gibi sindirim problemlerine karşı iyi gelir.

Dereotu BitkisiDereotunun bitkisinin faydaları

Sindirim problemlerine karşı birçok toplumda kullanılan dereotu bitkisi sindirime bağlı gelişen mide kramplarına ve mide ağrısına faydalıdır. Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre dereotu bitkisi mide asidi üretimini baskılar. Bu özelliğiyle ülser gibi oluşumlara karşı iyi gelir. Aynı zamanda gaz giderici, hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır.

Hayvanlar kullanılarak yapılan bir çalışma sonrasında dereotu bitkisinin trigliserid değerini %50, kolesterolü ise %20 oranında düşürdüğü ortaya konulmuştur.

Lokal anestetik ve antiseptik etkisiyle bilinen dereotu bitkisi diyabet hastalarında kan şekerini düşürmek için kullanılabilir. Fakat bu alanda yapılan çalışmaların sayısı oldukça azdır.

Dereotu bitkisinin içerisinde bulunan bazı bileşenler vücuttaki toksinlerin temizlenmesini sağlar. Özellikle sigara kullanan ve sigara dumanına maruz kalan kişilerin vücudunda oluşan olumsuzlukları ve hasarı azaltmak için uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Mikrop gelişimini engelleyici etkisi olan dereotu bitkisinden elde edilen yağın, çalışmalar sonucunda vücuttaki bazı mikropların gelişimini önlediği açığa çıkmıştır.

Dereotunun içerisinde yer alan uçucu yağlar inanılmaz etkilere sahiptir. Sedatif ve hiptonik uyarıcı etkisi vardır. Bu etkisi sayesinde sakinleşmeye yardımcı olur. İçerisinde yer alan B vitamini ve uçucu yağlar sayesinde geceleri rahat uykuya dalmayı sağlar.

Dereotu bitkisi bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bağışıklık sistemini mikrop ve enfeksiyonlara karşı korur.

Dereotu bitkisi hıçkırığa karşı iyi gelir. Hıçkırık gazların yemek borusundan yukarıya doğru kaçması sonucu oluşur. Bazı alerjenler ve sinirsel bozukluklar da hıçkırığa yol açabilir. Hıçkırığa yol açabilecek her iki durum karşısında da dereotu bitkisi faydalı olur.

Dereotu bitkisi ishali önler. İçeriğinde yüksek oranda bulunan uçucu yağlar mikropların yol açtığı ishale karşı faydalıdır. Ayrıca dizanterine karşı aletrnatif bir tedavi olarak kullanılabilir. Dizanterine enfeksiyonların yol açtığı bir problemdir. Mantar enfeksiyonunu önlemek için dereotu bitkisi kullanılabilir.

Dereotu bitkisi artrit problemlerine karşı iyi gelir. Gut, romatizmal artrit ve artrit ağrılarına karşı dereotu kullanılabilir. Bitkinin anti-inflamatuar etkisi vardır.

Ağız bakımı için dereotu bitkisi kullanılabilir. Birçok sprey, ağız fısfısı içeriğinde dereotu kullanılmaktadır. Ağızda oluşan bakteri ve mikropları yok edici etkisi vardır.

Dereotu bitkisi nasıl kullanılır Rüyada Dereotu Görmek https://www.dereotu.gen.tr/ruyada-dereotu-gormek.html Wed, 28 Nov 2018 19:46:32 +0000 Rüyada Dereotu Görmek, oldukça hayırlıdır. Rüya tabircileri tarafından rüyada bir kimsenin dereotu görmesi istikbalinin açık olduğuna işarettir. Bu kişi gireceği ticari işlerden dolayı oldukça başarılar elde edecektir. Ay Rüyada Dereotu Görmek, oldukça hayırlıdır. Rüya tabircileri tarafından rüyada bir kimsenin dereotu görmesi istikbalinin açık olduğuna işarettir. Bu kişi gireceği ticari işlerden dolayı oldukça başarılar elde edecektir. Ayrıca kişinin başına gelecek bir kısım engelleri aşacağına kişinin sıkıntıların üzerinden cesaret ile geleceğine delalettir. Yöneticilik vasfına sahip olan bu kimse problemlerin üstesinden kolaylıkla gelecektir. Rüyada dereotu gören kimse eğitimle ilgilenmekte ise kariyer sahibi olacaktır. Şayet devlet memuru ise bulunduğu konumda müdürlük gibi yüksek mevkilere geleceğine işaret etmektedir.  


Rüyada Dereotu Yemek, Rüya sahibi girdiği işlerden anlının akıyla çıkacaktır. İş ve aile hayatında parmakla gösterilir bir duruma sahip olacaktır. Bununla birlikte dereotunu yemek karşısına çıkacak fırsatları değerlendireceğine işarettir. Bu kimse çevresinde güzel olarak tasfir edilerek, iyi olarak hatırlanan bir kişi olacaktır. Bir kısım rüya tabircileri rüyada dereotu yemenin girilecek hayırlı işlerde başarılar elde edeceğine işaret ettiğini dile getirmişlerdir. Bu hayırlı iş sayesinde bir çok kişinin hayır işlemesine vesile olacağı iyi işler ile uğraşacağına delalet olduğu dile getirilmiştir. 

Rüyada Dereotu Satın Almak, Rüya sahibi başkalarının yapmış olduğu işlerden kendine pay çıkarmak ister. Dereotu almak çoğunlukla hüzün ile açıklanmıştır. Bu rüya sahibi yapmış olduğu işlerden kaynaklı olarak sıkıntılar çeker. Girdiği işlerden dolayı geçirdiği sıkıntılardan dolayı ciddi anlamda sıkıntılar yaşar. Böyle bir rüya gören kimse çevresindeki dost görünümlü insanlardan zarar görür. Bu nedenle böyle bir rüya gören kimse Allah'a dua etmeli ve bol bol sadaka çıkartmalıdır. 

Rüyada Dereotu GörmekRüyada Dereotu Etmek, Rüya sahibi bekar ise kısa süre içerisinde hayırlı bir eş ile evlenir. Rüyada dereotu eden kimse kararsızlık ve belirsizliklerden kurtulur. Böylelikle kafası rahatlayarak esenlik ve huzur elde eder. Bir kısım rüya tabircileri dereotu etmeyi iç huzur olarak nitelendirmişlerdir. 

Rüyada Dereotu Toplamak, Rüyasında bir dereotu tarlasında kendi eliyle dere otu toplayarak biriktirdiğini gören kimse beklenmedik bir yerden servet elde eder. Kazanmış olduğu bu servet helal yolludur. Muhtemelen uzak bir akrabasından gelecek olan mirasa veya bulunacak defineye işarettir. Rüya tabircileri böyle bir rüya gören kimsenin yaşamını bolluk ve bereket içerisinde geçireceği şeklinde yorumlamıştır. Böylesi bir rüya gören kimse Rabbine sığınmalı ve Allah'ın vermiş olduğu nimetlere karşılık kendisine farz olan ibadetleri yapmalıdır. 
]]>
Dereotu Zayıflatırmı https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-zayiflatirmi.html Thu, 29 Nov 2018 14:11:11 +0000 Dereotu zayıflatırmı, Dereotu maydanoz türünden bitki türü olup ve Türk mutfağının vazgeçilmezi çeşnilerin dendir. Kendine has farklı aroması vardır. Genelde salata malzemesi olarak kullanılan dereotu E ve C bakımından zen Dereotu zayıflatırmı, Dereotu maydanoz türünden bitki türü olup ve Türk mutfağının vazgeçilmezi çeşnilerin dendir. Kendine has farklı aroması vardır. Genelde salata malzemesi olarak kullanılan dereotu E ve C bakımından zengindir. Yemeklerde, poğaça ve böreklerde, soğuk mezelerde kullanılır. Dereotunun hem yaprakları ve tohumlarda kullanılır. Dereotu tıbbı yönden vücuda faydalı bazı bileşikleri bünyesinde barındırır. Bu yüzdende ilaç niyetinde kullanılır. 

Dereotunun içeriğinde bulunan yağlar, antibakteriyal antioksidan özelliğinden dolayı kanserle mücadele ettiğini ve kansere neden olan  bir takım unsurları ortadan kaldırmaya neden olur. Dereotu kanserle mücadele ettiği ve buna benzer bir çok hastalığa iyi geldiği ve bunlardan biride rejim yaparken zayıflamada yardımcı olduğudur. Diyet yapmamızı engelleyen unsurlarda biride iştah açıklığıdır. iştahı kapatmak için dereotunun muhteşem etkisiyle bunu engelliye bilirsiniz. Böylece daha rahat rejim yapıla bilinir. Rejim yaparken iştahını kontrol altında ister. Ama birçok insan iştahını kontrol altında tutamaz ve yemek yeme isteğine karşı koyamaz. Dereotunu öğünlerden 15-20 dakika önce bir tutam yiyerek iştahınızın kapanmasında yardımcı olur ve 10 dakika önce tokluk hissi olacaktır. Daha çabuk tokluk hissi olacaktır. Bu şekilde daha az yemek yer ve daha çabuk kilo verilir. Tabi bu arada dereotunun organik olmasına önem gösterilmeli çünkü kısırlaştırılmış tohumları alıyorlar bu tohumlar dikildiğinde tohum elde edilmiyor. Yaptığımız rejimleri dereotu ile desteklersek yaptığımız rejimlerde daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Rejim yaparken dereotu yenildiği taktirde iştahınız kapanıp daha az yemek yersiniz.

Dereotu ZayıflatırmıDereotunun bilinmeyen faydaları:Şifa kaynağı dereotunun bir çok bilinmeyen faydaları vardır. Kendine has ve  değişik kokusu nedeniyle bir çok et yemekleri, balık, sos, salat, çorba ve poğaçalara kullanılır. Dereotunun E ve C vitamini açısından zengin olduğu ve şifa kaynağı olduğu birçok doktor tarafından açıklanmıştır. İyi bir yatıştırıcı, hazmettirici ve gaz söktürücü özellikleri bulunan dereotunun nefes açmakta ve kötü ağız kokularından kurtulmaya yardımcı olur. Dereotunun bir çay kaşığı tohumunun  çiğnenerek yutulması da aynı etkiyi gösterir. Dereotunun aynı zamanda mide kramplarına ve spazmlara da iyi geldiği bazı doktorlar tarafından iyi geldiği açıklanmıştır. Dereotu tohumunun aynı zamanda kusma, karın şişmesi ve hıçkırık gibi hastalıklar ada iyi geldiğini söylüyorlar. Aynı zamanda vücuttaki toksinleri atar. Anne sütünü artırır ve gaz oluşumunu engeller. İdrar söktürür, ağrı ve krampları engeller. bedeni kuvvetlendirir, çayı uykusuzluğa iyi gelir. Adet  kanamasını düzenler. Siniri ve stresi düzenler ve bunlara benze birçok faydalarının olduğu açıklanmıştır. Tabi bir takım şeylere de dikkat edilmesi gereken şeylerde var. hamilelerin dikkat etmesi gerekir düşüğe neden olabilir.  
]]>
Dereotu Kabızlık Yaparmı https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-kabizlik-yaparmi.html Fri, 30 Nov 2018 02:46:59 +0000 Dereotu kabızlık yaparmı, kabızlık genel anlamda her yaşta görülen oldukça zor bir rahatsızlık olan kabızlığı çekenler çok iyi bilirler. Kabızlık çekenlerin yediği ve içtiği yiyecek, içeceğe dikkat etmesi gerekmektedir Dereotu kabızlık yaparmı, kabızlık genel anlamda her yaşta görülen oldukça zor bir rahatsızlık olan kabızlığı çekenler çok iyi bilirler. Kabızlık çekenlerin yediği ve içtiği yiyecek, içeceğe dikkat etmesi gerekmektedir. Sağlık açısından oldukça önemli olan şeylerin vücuda zarar veren yiyecek ve içecek türlerinin tüketilmemesi oldukça önemlidir. Dereotunun kokusu ile iştahınız kapanabilir. Fakat kabızlık söz konusu olursa her türlü bitki sebze tadı, kokusu hoş olmasa bile sağlıklı yaşamak adına tüketilmelidir. Dereotunu sade tüketmek istemeyen kişilerin çok farklı çeşitli salatalar veya dereotu çayı yada yemeklerin içerisinde tüketebilirler. Dereotunun bir çok faydaları var iken kokusundan dolayı tüketmek istemeyen kişilerin yapacağı basit  ve pratik olan şeyleri yapmasıdır. Kabızlıkta önerilen dereotunun basit bir çayını demleyerek tüketebilirsiniz. Kabızlığa engel olmak için tüketilen dereotunu günlük ve taze pazarlarda ve marketlerde bulabilirsiniz. Dereotu kabızlık yapmaz aksine bağırsakları düzenler. Ayrıca kabızlık problemi çeken kişilerin posalı yiyecekler  ve bol su tüketmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra kabızlık çeken insanların hemoroid  ve basur sorunları ile karşılaşması oldukça sık görülen bir durumdur.

Kişi kendisinin yediklerine özen göstererek alması gereken önlemi almalıdır. Yetişkin kişilerin bu sorunu aşacağı görülürken, çocuklarda görülen kabızlıkta ise daha zorlu olabilir. Kabız olan bir çocuğa dereotunu vermek çok zor olabilir kokusu itibarı il çocuk tiksinebilir. Ancak bunu eğlenceli hale getirmek mümkündür. Bir tabak içerisine bolca konulan yoğurt ve dereotunu çocuğunuz sevebilir. Dereotunun sabah, öğlen, ve akşam aç karnına 1 çorba kaşığı alabilecek kadar taze yenilen dereotunun 1 ay boyunca tüketilmesi kabızlığa ise tam anlamı ile ilaçtan etkili olacaktır. Yapılacak olan bu işlemin en az doktor tavsiyesi kadar önemli olan, dereotu yenilmesi bağırsakları temizleyerek sizi sağlığınıza kavuşturacaktır. Dereotunun yenmesi oldukça zor olabilir çiğ olarak yenilirse 1 bardak su yardımı ile bunu yapabilirsiniz.

Dereotu Kabızlık YaparmıDereotunun faydaları nelerdir
 • Kabızlığa iyi geliyor anne sütünü artırmasında yardımcıdır.
 • Nefes açma özelliğine sahiptir. Kolesterolü düşürüyor.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir. Uykusuzluk çekenlerin yardımcısıdır.
 • Sarılık karaciğer ve safra kesesi ağrıları gibi şikayetler iyi geliyor.
Bütün  bu şikayetlerin dermanı olan dereotunun sadece kabızlığa iyi gelmesi ile kalmayıp bir çok sağlık sorununu çözüyor. Dereotunu kullanırken oldukça renkli görüntülerle şekil yaparak çocuklarınıza sevdirmeniz mümkündür. Salata içlerinde, çorba türlerinde ayrıca etli, ve balık gibi bir çok çeşitli yemeklerin yanında ve içinde kullanabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınıza dereotunu sevdirerek ne kadar faydalı bir bitki olduğunu anlatarak yedirebilirsiniz. Ayrıca dereotu kabızlığı gidererek mide kramplarına spazmlarına oldukça etkilidir. Dereotunun  her bölgede yetişmesi mümkündür. Ayrıca sonbahar aylarında toplanmaya başlanan dereotunun demir, çinko, ve potasyum bakımından oldukça zengin olan bir yeşillik olan bir bitki türüdür. Dereotunun içinde bulunan vitaminler ise  A ve C olmak üzre iyi bir vitamin ve şifa kaynağıdır. Dereotu kabızlık yapmadığı gibi şifa dağıtan bir bitki olduğunu bilen kişilerin kesinlikle tüketmeleri ve dereotunu tüketmeyen kişilere fayda ve yararlarını göstererek veya anlatarak aşılanmalıdır. Dereotunun sağlık açısından zararı olmadığı  bilinmektedir. Bilinçli tüketilerek yenilen dereotunu çok fazla tüketilirse her gıdada olduğu gibi her şeyi abartmamalıyız. Ayrıca hamile olan anne adaylarında dereotu düşük tehlikesi yaratabilir. Dereotu suyu cildin güneşe karşı hasaslaşmasına sebebiyet verebilir. Alerjik durumu olan kişiler doktora danışmalıdır.
]]>
Basur Dereotu https://www.dereotu.gen.tr/basur-dereotu.html Fri, 30 Nov 2018 11:31:11 +0000 Basur Dereotu, Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid kişilerin günlük hayatını engelleyebilen bir rahatsızlıktır. Basur rahatsızlığının genel evreleri bulunmaktadır. Zamanın da gerekli önlemler alınmazsa kişinini haya Basur Dereotu, Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid kişilerin günlük hayatını engelleyebilen bir rahatsızlıktır. Basur rahatsızlığının genel evreleri bulunmaktadır. Zamanın da gerekli önlemler alınmazsa kişinini hayatını olumsuz etkileyebilecek duruma gelebilir. 

Basur Oluşumunun Nedenleri 
Basur oluşumunun nedenleri arasında ilk olarak kötü beslenme sayılabilir. Beslenme düzensizliği, kronik kabızlık ya da ishal basur oluşumuna neden olabilir. Özellikle kabızlık basur oluşumun da çok etkilidir. Bunların yanı sıra tuvalet ihtiyacını erteleme tuvalette uzun süre kalma, sürekli oturma, beslenme de sürekli katı yiyeceklerin tercih edilmesi, aşırı stres, basuru tetikleyen yiyeceklerin tüketilmesi gibi nedenler sayılabilir. Özellikle hamile kadınlar da basur daha sık görülmektedir. Hamileliğin son zamanların da rahmin genişlemesi ve damarlara yaptığı baskının artması nedeniyle basur hamile kadınlar da daha sık görülür. 

Basur DereotuBasur Tipleri
Birinci derece basur: Birinci derece basur da kişiler tuvalette büyük abdestini yaparken hafif kanamalarla karşılaşır. Kanın rengi çok koyu değildir. Yoğun bir kanama yaşanmaz bu evre de. Kanama az miktar da olur ve damla damla oluşur.
İkinci derece basur: Bu evrede kanamanın yanı sıra tuvalet yapmada aşırı sıkıntılar yaşanır. Ve bu evrede tuvalet yaparken dışarı çıkan daha sonra içeri giren memeler oluşmaya başlar. Makatta memenin oluşmasının yanı sıra kaşıntılar da başlar.
Üçüncü derece basur:  Bu evrede kanama ve şiddetli kaşıntının yanı sıra şiddetli ağrılar da yaşanmaya başlanır. Tuvalet esnasında makat kısmında oluşan memeler dışarı daha çok çıkar ve kanamanın şiddeti artmaktadır. Bu evrede kanama çok olduğu için kişilerin tedaviye başlaması gerekir. 
Dördüncü derecede basur: Bu evrede kişi tuvalette olsun ya da olması kanamalar sürekli yaşanır. Ayrıca bu evrede kaşıntı ve ağrıların da şiddeti artmaktadır. Bu evre kişiler için çok zor geçmektedir. Bu evre kişilerin sosyal hayatlarını dahi etkileyebilmektedir. 

Basur Hastalığının Belirtileri 
 • Makat bölgesinde meydana gelen ve sürekli şiddetini artıran kanama. 
 • İltihaplanma. İltihaplanmış basur memeleri şişer ve patlar. Bu durum kişide ağrı yaşamasına neden olur.
 • Tuvalette kişinin zorlanması ve makat bölgesinde ağrı yaşaması 
 • Tuvalet sonrası kişinin makatı üzerine oturamaması 
Basur Tedavi Yolları
Kişiler basur rahatsızlığının ilk evresinden ve ilk belirtisinden itibaren bazı önlemler alması gerekmektedir. Eğer gerekli önlemler almaz ise basur hızlı bir şekilde ilerler ve kişiye büyük zorluklar yaşatır. İlk olarak kişiler uzman bir hekime başvurmalıdır. Basur rahatsızlığı yaşayan kişiler tuvalete çıkma süreleri düzenlemelidir. Basur hastalığından kurtulmak için kişinin beslenme alışkanlığını düzenlemesi gerekir ve sıvı şeyler tüketmeye özen göstermelidir.  Basur için alınacak önlemlerden biri de  evde hazırlanan bitkisel yöntemlerdir. Bunlardan biri de dereotu karışımıdır;

Basur ve Dereotu 

Basur rahatsızlığından kurtulmak için çok sık tercih edilen dereotu düzenli bir kullanım sonucunda faydasını göreceksiniz. Basur için dereotunu şu şekilde kullanabilirsiniz;

Bir tutam dereotunu temizleyin ve ağızda çiğnemeye başlayın. Belli bir süre çiğnedikten sonra 3-4 yudum su ile yutun. Bunu aç karnına yaparsanız faydalı olacaktır. Yemeklerden önce bir ay boyunca uygularsanız basur tedavisinde size kolaylık sağlayacaktır. Dereotu hem basur oluşumunu engeller hem de basurun tekrar oluşmasına engel olur. 
]]>
Dereotu Neye İyi Gelir https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-neye-iyi-gelir.html Sat, 01 Dec 2018 10:18:32 +0000 Dereotu neye iyi gelir, dereotu her evde özellikle salataların vazgeçilmez malzemesinden biridir. Vitamin ve mineral içeriği zengin olan dereotu, lif oranı bakımından da kabızlığı giderici etkiye sahiptir. Üstelik 28 gramında sad Dereotu neye iyi gelir, dereotu her evde özellikle salataların vazgeçilmez malzemesinden biridir. Vitamin ve mineral içeriği zengin olan dereotu, lif oranı bakımından da kabızlığı giderici etkiye sahiptir. Üstelik 28 gramında sadece 12 kalori içeren bir besindir. Bu nedenle zayıflama isteği olanların rahatlıkla tüketeceği bitkilerden biridir. Çoğu bölgede doğal olarak yetişebilen bitkinin içeriğinde demir, manganez, kalsiyum gibi mineraller, A, C vitaminleri vücuda sayısız fayda sağlar. Vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasında, kalsiyum ihtiyacının giderilmesinde, kemik kaybında etkili olur. Bir avuç kadar dereotu tüketirseniz, ihtiyacınız olan kalsiyumun %6'sını karşılayabilirsiniz. Yine ihtiyacınız olan A vitamininin %43 kadarını, C vitamininin ise %40 kadarını dereotu ile sağlarsınız.

Dereotu Neye İyi GelirDereotu neye iyi gelir

Sindirime faydaları: Dereotu çoğu ülkede sindirim sorunlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle mide ağrısının giderilmesinde, sindirimden kaynaklanan mide krampların azaltılmasında dereotu oldukça yararlıdır. Yapılan araştırmalarda dereotu midedeki asidin salgılanmasını baskılayarak, ülser gibi oluşumların engellendiği belirlenmiştir. Dereotunun bunun dışında özellikle yağının sedatif özelliklere sahip, gaz giderici, antispazmodik etkileri vardır.

Kolesterolü düşürücü etkisi: Bu konuda 2008 yılında hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada dereotu yapraklarının kandaki trigliserit oranını % 50 seviyesinde, total kolesterolü ise %20 seviyesinde azalttığı tespit edilmiştir. Araştırmada dereotu yapraklarının özütü kullanılmıştır. Ancak dereotunun kendisi de düzenli tüketilirse, kolesterolü düşüreceği belirtilmiştir.

Şeker düşürücü etkisi: Dereotu içeriğinde bulunan öjenol maddesi, antiseptik ve lokal anestetik olarak kullanılan bir fenoldür. Bu madde şeker hastalarının kan şekerini de yardımcı olur. Dereotunun bu faydası hakkında günümüzde araştırmalar yapılmaya devam etmektedir.

Antioksidan etkisi: Dereotu içerinde bulunan bileşenlerin bir kısmı vücuttaki toksinlerin atılmasında etkili olan enzim üretimini tetiklemektedir. Dereotu daha çok sigara dumanının vücuttaki hasarını azaltmak için uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Antimikrobiyal etkisi: Yapılan bazı araştırmalarda dereotunun mikroplar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Dereotu yağı üzerinde yapılan bu araştırmalarda mikrop gelişimini önlediği konusunda olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Araştırmalarda buğday, arpa gibi tahıl tanelerinde bulunan mikroplar üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.

Dereotunun yararlı etkileri yapraklarından, tohumlarından ve yağından sağlanabilir. Dereotu tohumu lezzet olarak biraz acımtıraktır. Her mevsim bulunan dereotunun taze olarak tüketilmesi daha pratiktir. Aldıktan sonra tazeliğini 2-3 gün koruyan bir bitkidir. Güneş almayan yerde, ağzı kapalı kapta saklanması dayanıklılığı arttırır. Bunu salatayla, yoğurtla, ekmek yapımında, sandviçlerde, menemen gibi yiyeceklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle yemek sonrasında yendiğinde mideyi rahatlatıcı etkisi olur. Dereotu neye iyi gelir, bu konuda sizlere açıklamaya yapmaya çalıştık. Düzenli olarak abartmadan dereotu tüketmenizde sakınca olmaz.
]]>
Saksıda Dereotu https://www.dereotu.gen.tr/saksida-dereotu.html Sat, 01 Dec 2018 11:39:31 +0000 Saksıda Dereotu, Kendine has ve hoş çok olan kokusu ile salataların, dolmaların vazgeçilmez bitkisi olan dereotu, mutfaklarda devamlı olarak kullanılmaktadır. Bu bitki özellikle de yaz aylarında pazarlarda kolaylıkla bulunab Saksıda Dereotu, Kendine has ve hoş çok olan kokusu ile salataların, dolmaların vazgeçilmez bitkisi olan dereotu, mutfaklarda devamlı olarak kullanılmaktadır. Bu bitki özellikle de yaz aylarında pazarlarda kolaylıkla bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra, dereotu bitkisini kişinin kendi evinde bir saksı içerisinde rahatlıkla yetiştirmesi de mümkün olmaktadır.

Saksıda Dereotu

Saksıda Dereotu Nasıl Yetiştirilir

Saksıda dereotu yetiştirmek oldukça basit bir iştir. Çünkü dereotu bitkisi sulama haricinde hiçbir özel bakım gerektirmeyen bir bitki çeşididir. Saksıda dereotu ekimi için bilinmesi gereken tek önemli nokta, bu bitkinin tohumlarının saksıya ekiminden önce yaklaşık olarak 3-6 saat arası bir zaman diliminde hafif ıslak bir peçete içinde bekletilmesi gerektiğidir. Bu işlemin usulüne uygun bir şekilde yapılmasının ardından dereotu bitkisinin yetiştirileceği bir saksı alarak bu saksıyı toprak ile doldurmak gerekmektedir. Saksıya doldurulacak toprağın bahçe toprağı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise peçetedeki tohumlar özel bir teknik gerektirmeksizin tamamen doğal olarak toprağın üzerine serpilir. Ardından serpilen tohumlarının üzerini kapatması amacı ile bir avuç daha toprak alınarak çok ince olacak şekilde tohumların üzerine serpilir. Son olarak, tohumlar yağmur suyu gibi fıs fıs şeklinde sulanır. Bunun için su delikli bir kaba ya da bitmiş bir cam sil şişesi veya benzeri bir şişeye doldurulabilir. Sulamanın ardından ise saksının üst kısmı bir streç film yardımı ile güzelce kapatılır. Bu işlem de bittikten sonra geriye bir şey kalmamaktadır ve sadece saksıda dereotu yetiştirecek olan kişinin saksıyı her gün havalandırmayı unutmaması gerekmektedir.

Saksıdaki tohumlar yaklaşık olarak bir buçuk ile iki hafta arasında çimlenmeye başlamaktadır. Tohumların çimlenmeye başlaması ile üzerindeki streç filmi kaldırmak gerekmektedir. Dereotları büyüyerek yaklaşık olarak 10 santim gibi bir boya ulaştığı zaman üst kısımlarından hafif budanması gerekmesi gerekmektedir. Bu şekilde dereotunun daha hızlı bir şekilde büyümesi sağlanmış olmaktadır.

Son olarak, dereotunun hiç bitmemesi ve devamlı olarak elinin altında mevcut halde olmasını isteyen kişilerin, saksıda ektikleri ilk dereotları yaklaşık olarak 10 santim boyuna ulaştığı zaman, aynı saksının içine yine öncesinde nemli peçete içinde beklettiği yeni tohumları serpiştirmesi yeterli olmaktadır. 

]]>
Dereotunun Hemoroide Faydaları https://www.dereotu.gen.tr/dereotunun-hemoroide-faydalari.html Sun, 02 Dec 2018 08:34:24 +0000 Dereotunun Hemoroide faydaları, dereotu, hemen her bölgede kolaylıkla yetişebilen ve sonbahar mevsiminde hasatı yapılan maydanozgillerden yeşil bir bitkidir. İçerisinde; bakır, magnezyum, kalsiyum, çinko, A ve C vitaminleri bulunmas Dereotunun Hemoroide faydaları, dereotu, hemen her bölgede kolaylıkla yetişebilen ve sonbahar mevsiminde hasatı yapılan maydanozgillerden yeşil bir bitkidir. İçerisinde; bakır, magnezyum, kalsiyum, çinko, A ve C vitaminleri bulunması bakımından insan sağlığı üzerinde çok sayıda faydaları vardır. Sert kokusu çoğu insan tarafından sevilmese de mineral ve vitamini bol bir bitki türüdür. Özellikle sindirim sistemi için gerekli olan dereotunun günlük tüketilmesinde fayda vardır. Örneğin; bağışıklılık sistemini güçlendirerek, kişinin hastalıklara karşı direncini arttırır. Kan şekerini dengeleyici özelliğe sahiptir. Kalsiyum içeriği ile güçlü kemiklere sahip olmanızı sağlar. Mide bulantısı, karın ağrısı ve hemoroid rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanılır. Ağız kokusunu, krampları ve gaz sorunlarını giderici etkiye sahiptir. Düzenli olarak tüketildiğinde tiroid bozukluklarında şifa kaynağıdır. Emziren bir anne olarak anne sütünü arttırmada mükemmel katkısı olduğunu söyleyebilirim. Hayatınızın her köşesinde yer alması gereken dereotu, küçük yaşlardan itibaren tüketilmesi gereken mücizevi bir bitkidir.

Dereotunun Hemoroide FaydalarıHemoroid nedir ve neden oluşur

Halk arasında Mayasıl olarak bilinen Hemoroid (Basur), makat bölgesi etrafındaki toplardamarların dışarı sarkması ile oluşan bit rahatsızlıktır. Daha çok gebelik döneminde, mesleği gereği çok oturanlarda, yetersiz lif alımında, aşırı stres, sık sık kabızlık veya ishal yaşayanlarda ve çok fazla acı gıdaların tüketilmesinden ötürü ortaya çıkar. Makat bölgesinde kaşıntı, kanama, batma, iltihaplanma ve bu iltihaba bağlı kötü koku oluşumu hemoroidin belirtileri arasındadır. Oldukça ağrılı ciddi bir sağlık problemi olmasına rağmen, hassas bölge olması açısından çoğunlukla gizli yaşanan bir hastalıktır. Bu hastalığa dair birçok bitkisel çözümler üretilmiştir. Dereotu da bunlardan biridir. Tamamen bitkisel, hiçbir yan etkisi olmayan dereotu ile hemoroid rahatsızlığınızdan kurtulmak mümkündür. Fakat bu çok ilerlemiş hemoroidler için geçerli olmayabilir. Bu durumda bir uzman hekime gitmenizde fayda vardır. 

Hemoroid için dereotu kürü:

Tek yapmanız gereken evinizde dereotu bitkisi bulundurmak. Günde üç öğün yediğiniz yemeklerden yaklaşık 10 dakika önce bir tutam (1 yemek kaşığı) dereotunu ağzınızda çiğneyip bir bardak suyla yutunuz. Bu işleme en az bir ay kesintisiz devam etmelisiniz. Şikayetlerinizin azaldığını ve rahatladığınızı göreceksiniz.
]]>
Dereotu Hamileler Yiyebilirmi https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-hamileler-yiyebilirmi.html Mon, 03 Dec 2018 07:39:37 +0000 Dereotu hamileler yiyebilirmi, Dereotunun bilinmeyen çok faydaları vardır. Dereotu yeşil bitki türüne girmektedir. Dereotu tam bir şifa kaynağıdır. Dereotu gaz giderici, yatıştırıcı, hazmettirici özelliği vardır Dereotu hamileler yiyebilirmi, Dereotunun bilinmeyen çok faydaları vardır. Dereotu yeşil bitki türüne girmektedir. Dereotu tam bir şifa kaynağıdır. Dereotu gaz giderici, yatıştırıcı, hazmettirici özelliği vardır. Dereotunun ağız kokularına ve nefes açmaya birebirdir, dere otu midedeki kramplara, spazmlara oldukça etkisi vardır. Dereotunu her insan rahatlıkla kullana bilir ve çocuklar içinde önemli bir besin türüdür. Dereotu özellikle salatalarda ve kahvaltıda yenilen bir bitki olup tam bir mineral ve vitamin deposudur. Dereotu magnezyum, demir, kalsiyum ve A ve C Vitamini  aşçısı açısından oldukça zengin bir bitki türüdür. Dere otunun her türlü yemeği, salatası, cacığı ve bir çok şekil kullanılarak yenebilir. Dereotu ayrı zamanda  anneni sütünü fazlalaştırdığı ve annenin süt değerini yükselterek sütünü kalitelendirdiği de bilinir.

Dereotu Hamileler YiyebilirmiHamilelikte dereotu yenilebilir mi

Hamilelikte ilk günden itibaren folik asit, kalsiyum, protein, kan yapıcı haplar alınarak başlanır. Hamilelikte kilo almakta bebek açısından çok önemlidir. Hamilelikte kilo alımı ve beslenme önemlidir. hamilelikte genellikle yenmesi gereken şeyler aslında normal günde bile rahatça kullanılan yiyeceklerdir.İlk aylarda çok daha dikkat edilmesi gerekir çünkü bebek anneden aldığı için vitaminini anne daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Hamilelikte kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmektedir. Dereotunun hamilelikte daha dikkatli kullanmak gerekir. Hamilelik döneminde dereotu tüketimi çok tavsiye edilmez ve gebelikte kullanılacaksa aşırıya kaçmamak gerekir. Hamilelikte dereotu tüketimi bebek için çok önemlidir. Hamilelikte her türlü yiyeceğimize ve içtiğimiz şeylere daha çok dikkat etmemiz gerekir, çünkü bebek anne karnında beslenmesi ve kilo alması önemlidir.

]]>
Dereotu Suyu https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-suyu.html Mon, 03 Dec 2018 16:37:30 +0000 Dereotu suyu, düzenli kullanıldığında insan vücudu üzerinde olumlu etkileri olmaktadır. Doğadaki her bitkinin olduğu gibi dereotunun da önemli faydaları olmaktadır. Tabi bir bitkiyi kullanmadan önce o bitkinin ne olduğunu, neler Dereotu suyu, düzenli kullanıldığında insan vücudu üzerinde olumlu etkileri olmaktadır. Doğadaki her bitkinin olduğu gibi dereotunun da önemli faydaları olmaktadır. Tabi bir bitkiyi kullanmadan önce o bitkinin ne olduğunu, neler içerdiğini ve ne kadar tüketilmesi gerektiğini bilmek gerekir. Dilerseniz öncelikle dereotunu biraz tanıyalım.
 
Dereotu nedir

Dereotu kendiliğinden doğada yetişebildiği gibi evde yada bahçede özel olarak yetiştirilebilen, maydanozgiller familyasından bir bitkidir. Ana vatanı Asya olan dereotu ince yapılı ve küçük boyutlu bir bitkidir. 30gr dereotu günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %40'ını karşılamaktadır. İçerisinde magnezyum,kalsiyum, çinko, demir, fosfor, folat gibi değerleri maddeler barındırmaktadır. Bu maddelerde yine günlük ihtiyacın ufak bir bölümünü karşılamaktadır.

Dereotu SuyuDereotu suyu faydaları 
 • Antioksidan özelliği olan dereotu suyu vücuttan kanser ve hücre hasarına neden olan zararlı maddelerin atılmasını sağlar. 
 • Adet ağrılarının giderilmesine yardımcı olur ve adet olma dengesini düzenler.
 • Erkek ve kadında afrodizyak etkisi yaparak cinsel sorunlara yardımcı olabilir.
 • Emzirme döneminde süt verimi az ise dereotu suyu tüketebilirsiniz. Ancak bebeğinizi dere otuna karşı alerji testinden geçirmeniz gerekebilir. Bu kürü uygulamadan önce doktorunuza danışın.
 • Grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızların neden olduğu halsizlik, iştahsızlık gibi durumların giderilmesine yardımcı olur. Çünkü hatırı sayılır miktarda C vitamini içermektedir.
 • Yoğun iş temposundan yada ev işlerinden dolayı bunalıp strese girdiyseniz bir bardak dereotu suyu sizi bu ruh halinden kurtaracaktır. 
 • İçerdiği kalsiyum sayesinde kemikleri ve dişlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca ağızdaki bakterileri yok ederek ağız kokusunu yok etmenize yardımcı olacaktır.
 • Yetişkinlerde yada çocuklarda gaz ve karın ağrısı sorunu varsa rahatlamaya yardımcı olacaktır.
 • Tiroid çalışması ile ilgili bir sorun varsa dengelenmesine yardımcı olabilir.
Dereotu suyunun yan etkileri
 • Nadiren de olsa sürekli kullanımda alerjik etki gösterebilir. Kullanmadan önce alerji testi yaptırabilirsiniz. 
 • Gebelikte tüketimi sakıncalı olabilir. Çünkü gebelikte güvenilirliği konusunda kesin sonuçlar yoktur.
 • Çocuğunuza yada bebeğinize vermeden önce doktor onayı alın.
Dereotu suyu nasıl yapılır
Bu çayı dereotu tohumu yada dereotunun yaprakların ile yapabilirsiniz. Hatta dereotunu bir miktar doğrayabilirsiniz. Ancak doğrama işleminde sonra hemen sıcak suyun içine atın. 1 tatlı kaşığı tohum yada doğranmış halini sıcak suya atıp 10 dk kaynatın. Çayı gün içerisinde en fazla 3 bardak tüketin. Sindirim ve mide sorunları için yemeklerden sonra içebilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Dereotu Maskesi https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-maskesi.html Tue, 04 Dec 2018 11:35:48 +0000 Dereotu Maskesi, her bitki de olduğu gibi dereotunun da kendine özgü bir kimyası vardır. Dereotu cilt için oldukça yararlı bir bitkidir. Cildi yenileyici, gençleştirici ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Bunların yanı sıra Dereotu Maskesi, her bitki de olduğu gibi dereotunun da kendine özgü bir kimyası vardır. Dereotu cilt için oldukça yararlı bir bitkidir. Cildi yenileyici, gençleştirici ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Bunların yanı sıra cildi nemlendirerek cildi dezenfekte eder. Dereotu, vücuttan ödem ve toksin attırdığı için kan dolaşımı ile beslenen cildin daha güçlü bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur. Cildi canlandırarak cilde esneklik katar. Cilt yaralarını ve akneleri iyileştirici özelliğe sahip olması cildin pürüzsüz hale gelmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi aynı zamanda cilde de faydalıdır. Bu sayede cildin mikrop veya enfeksiyon sorunlarıyla mücadele etmesi kolaylaşır. Dereotunun bu özelliklerinden faydalanabilmek için maske ve çeşitli yöntemlerle cilde uygulanması gerekir.  Dereotunun kullanılacak olan kısımları sadece ve sadece sapları ve yapraklarıdır. Özellikle sapları ve yaprakları çok iyi bir E vitamini deposudur. Dereotunu kür yada maske olarak kullanırken bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Evde çeşitli maskeler hazırlamak oldukça kolaydır. Ancak bu maskeleri cilde uygulamadan önce karışımların cilde olan uyumunun test edilmesi gerekir. Her cilt tipi için dereotu ile yapılacak maskeler için bazı yöntemler şunlardır:

Yağlı ciltler için: 5-6 sap dereotu temizlendikten sonra kesme tahtasında ince ince doğranır. Doğranan dereotu bir bardak kaynamış sıcak su içine eklenir ve çay gibi demlenir. Yaklaşık 10 dakika kadar demlendikten sonra süzülen dereotunun suyu pamuk yardımıyla cilde sürülür. Daha sonra ılık su ile cilt temizlenir. Bu işlem sabah ve akşam olmak üzere rahatlıkla cildi temizlemek için kullanılabilir. 

Dereotu MaskesiKuru ciltler için: Küçük bir kapta 1 tatlı kaşığı yulaf unu ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı iyice karıştırılır. 5-6 sap dereotu temizlendikten sonra kesme tahtasında ince ince doğranır ve kaba eklenir. Elde ettiğiniz karışımın üzerine bir çorba kaşığı ekşi krema da eklenerek karışım iyice karıştırılır. Bir fırça yardımıyla yada karışımdan bir miktar ele alınarak cilde sürülür. Göz çevresi ve dudak çevresine uygulanması önerilmez. Maske ciltte yaklaşık 10 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile yıkanarak maske temizlenir. Son olarak cilt tipine uygun bir nemlendirici sürülerek işlem tamamlanır. Günde sadece bir kez uygulanması yeterlidir. 

Normal cilt tipi için: Cildi canlandıran ve parlaklık veren dereotu maskesi için 1 demet yıkanmış ve temizlenmiş dereotu robottan geçirilir. Küçük bir kaba alınan dereotu üzerine 1 şişe maden suyu ve 1 yemek kaşığı badem yağı eklenerek tüm malzemeler iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım buz kalıplarına dökülür ve buzdolabının buzluk bölümünde dondurulur. Her gün düzenli olarak cilde uygulanmasının sonuçları gözle görülür şekilde fark edilecektir. 

Yüzdeki çiller için: Birer demet dereotu ve maydanoz temizlenip yıkandıktan sonra bir litre suda kaynatılır. Kaynayan suya yarım çay bardağı limon suyu ilave edilir ve karıştırılır. Ocaktan alınan karışım süzülerek soğuması için bir kenarda bekletilir. Daha sonra bir pamuk yardımıyla cilde uygulanır. Bu işlem sabah ve akşam olmak üzere rahatlıkla kullanılabilir. Düzenli kullanım sonunda ciltteki çillerde azalmalar gözlenecektir.
]]>
Dereotu Çayı https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-cayi.html Wed, 05 Dec 2018 08:17:58 +0000 Dereotu çayı, (Anethum graveolens) bir şifa kaynağı olan dereotu çayı sihirli bir el gibi bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ortaçağ boyunca insanlar büyücü ve cadılara karşı savunma oluşturmak için dereotunu Dereotu çayı, (Anethum graveolens) bir şifa kaynağı olan dereotu çayı sihirli bir el gibi bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ortaçağ boyunca insanlar büyücü ve cadılara karşı savunma oluşturmak için dereotunu ve çayını bir silah gibi kullanmışlardır. Dereotu çayı Antik Mısır toplumunda büyük hastalıkları iyileştirmeye yönelik kullandıkları yazılı kaynaklarda da görülmüştür. Halen günümüzde her gün karşılaştığımız rahatsızlıkları iyi etmek için ve rahatlama sağlamak için kullanılmıştır. Havuç familyasından bitkilere alerjisi olanlar dereotu çayına alerjisi olabilir.

Dereotu Çayı Nasıl Hazırlanır

Dereotu çayı hazırlamak için 2-3 adet dereotunu yarım litre kaynar suya  atarak 10 dakika demlemelisiniz. Demlendikten sonra  dereotu parçalarını çaydan alarak içebilirsiniz.                                              

Dereotu ÇayıDereotu çayının iyi geldiği hastalıklar şunlardır:

Uykusuzluk: Dereotu çayı, uykusuzluğun verdiği bedendeki rahatsızlığa iyi gelir ve uykuyu düzene koyarak iyi bir alternatif olarak önümüze çıkar. Dereotu çayının içindeki bazı flavonidler ve vitaminler, vücuttaki hormonların işleyişini düzene koyarak bedende rahatlatıcı ve sakinleştirici hissi ortaya çıkararak hayatımızı kolaylaştıran bir rol oynar.

Mide Hastalıkları ve Mide Ekşimesi: Dereotu çayı, lif ve flavonoidleri muazzam derecede içinde barındıran bir kürdür. Dereotu çayı ayrıca mide rahatsızlarının yanında, ishale  iyi gelen ağrı ve acıyı dindiren mineraller ve bol miktarda magnezyum barındırır. Dereotu çayı yemek borusunun iç çeperini uyararak mide ekşimesine iyi gelir. Normal mide ekşimesiyle bağlantılı olarak yanmaya neden olan asiti önlemeye yardımcı olur. Mide asidi düzenleyen dereotu çayı,mide kaslarının da normal çalışmasını sağlayarak mide rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı bir rol oynar.

Kanser: Kanser günümüz toplumunun önde gelen ölüm sebeplerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. Çoğu kanser hastası, hastalığının yayılmasını önlemek maksadıyla dereotu çayını mutfağından eksik etmez. Dereotu çayında, vücuda saldıran kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen monoterpenler maddesi yüksek miktarda bulunmuştur.

Kemik ve Diş Büyümesi: Her zaman olduğu gibi günümüz toplumunda da büyüyen çocukların sağlıklı  ve güçlü  kemik ve dişlerinin oluşması için süt içmesi gerektiği söylenir. Dereotu çayı da süt gibi yüksek miktarda kalsiyum içerir. Ve bu nedenle insan vücudundaki kemiklerin dayanıklılığını güçlendirmeye yardımcı olmak için harika bir bitkisel çay olarak kabul edilir.

Soğuk  Algınlığı: Herkesin balgamlı öksürük veya burun akıntısı gibi  belirtiler yaşadığı olmuştur. Dereotu çayı soğuk algınlığına iyi gelerek bitkisel ilaç olarak güçlü bir yardımcı rol oynamıştır. E ve C vitamini açısından zengin olması, gribal enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

]]>
İbrahim Saraçoğlu Dereotu Kürü https://www.dereotu.gen.tr/ibrahim-saracoglu-dereotu-kuru.html Wed, 05 Dec 2018 18:14:10 +0000 İbrahim Saraçoğlu Dereotu Kürü, dereotu maydanoz grubunda yer almaktadır. Özellikle dereotunun hem sapında hem de yapraklarında çok zengin bir E vitamini deposu mevcut olmaktadır. Hatta C vitamini açısından oldukça zengin olan d İbrahim Saraçoğlu Dereotu Kürü, dereotu maydanoz grubunda yer almaktadır. Özellikle dereotunun hem sapında hem de yapraklarında çok zengin bir E vitamini deposu mevcut olmaktadır. Hatta C vitamini açısından oldukça zengin olan dereotu içerdiği E vitamininin tam on katı C vitamini barındırmaktadır. Ayrıca bir hafta düzenli olarak her öğünde yemeğe başlamadan önce bir yemek kaşığı kadar tüketilen dereotu özellikle ileri yaşamda meydana gelebilecek tiroid rahatsızlıklarına karşı en mucizevi ve mükemmel önleyici etkenlerden bir tanesidir. Mutlaka dereotu kür olarak değerlendirilmesi yerine bütün olarak değerlendirilmesi çok daha doğrudur. Dereotu hipertiroid ( tiroidin çok hızlı çalışması ya da gerektiğinden fazla çalışması) hiportiroid (tiroidin az çalışması ya da yavaş çalışması durumu) bu her iki rahatsızlıkta da dereotu kullanımı oldukça etkili olmaktadır. Ayrıca dereotu ile hazırlanan kür mevcut olan nodüller açısından da oldukça etkilidir. Her iki tiroid rahatsızlığında uygulanan dereotu kürü tekniği aynıdır.

İbrahim Saraçoğlu Dereotu Kürüİbrahim Saraçoğlu Dereotu Kürünün Uygulanışı, taze olarak alınan dereotu özellikle her öğünde sabah, öğlen ve akşam yemeklerinden 15 dakika önce aç karnına bir yemek kaşığı dolusu olacak şekilde yeşil dereotunu ağızda bir kaç defa çiğnedikten sonra 2 ya da 3 yudum su ile yutulması önerilmektedir. Ayrıca dereotu kürüne başlamış olan kişinin mutlaka hiç ara vermeden 3 ay süre ile düzenli olarak bu kürü uygulaması gerekmektedir. Dereotu kürüne başladığınızda ikinci ay geçtikten sonra hastaneye giderek tiroid hormonlarının dengesini ara kontroller ile takip edin. Çünkü tiroid için kullanmış olduğunuz ilacın doz ayarının düşürülmesi gerekebilir. Bu nedenle ilaç kullanımının bırakılması ya da dozda düşüşüne uzmana danışılmadan kesinlikle kendiniz karar vermeyin. 

İbrahim Saraçoğlu Dereotu Kürü İle Nodüllere Etkisi Nasıldır, tiroid nodüllerinin hem küçülmesinde hem de ilerlemesinde dereotu kürü oldukça etkilidir. Hatta dereotu kürü sayesinde pek çok tiroid hastası ilaç kullanımından kurtulmuştur. Özellikle tiroid hastası olan kişide var olan nodüller ise, dereotu kürü sayesinde tam anlamı ile ortadan yok olmuştur. Eğer gerekli görülür ise, dereotu kürü 3 aydan fazla bir sürede rahatlıkla kullanılabilir. 
]]>
Dereotu Yetiştiriciliği https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-yetistiriciligi.html Wed, 05 Dec 2018 19:19:29 +0000 Dereotu Yetiştiriciliği, Maydanozgiller ailesinden olan dereotu tek yıllık bir bitki türüdür. İpliksi uzantılar şeklinde ve koyu yeşil renktedir. Bu hoş kokulu ve oldukça faydalı olan bitkinin kullanıldığı bölge Egedir. Der Dereotu Yetiştiriciliği, Maydanozgiller ailesinden olan dereotu tek yıllık bir bitki türüdür. İpliksi uzantılar şeklinde ve koyu yeşil renktedir. Bu hoş kokulu ve oldukça faydalı olan bitkinin kullanıldığı bölge Egedir. Dereotu bitkisi yaymış olduğu kokudan dolayı yararlı böcekleri kendisine çeken, zararlı böcekleri ise uzaklaştırabilen bir bitkidir. Bu sebepten dolayı dereotunu sevmeseniz dahi bahçenize ekmiş olduğunuz diğer bitkileri korumak için dereotunu ekmelisiniz. 

Ayrıca dereotunun birçok faydası vardır. Bunlar;
 • Kötü nefes kokusunu gidermektedir. (Bunun için tohum kısımlarını çiğnemeniz gerekir.)
 • Emziren annelerin süt miktarını artırmaktadır.
 • Kusma refleksini azaltır.
 • Dereotu bağırsak ve midede oluşan gazlara iyi gelir.
 • Hazmı kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır.
Dereotunun Ekilmesi

Bu bitki ilkbaharda ekilir. Elverişli olması için gölge olmayan devamlı gün ışığı alabilen bir yer seçmelisiniz. Ekim yapacağınız bahçenin toprağını çapalayarak içine bir miktar yanmış çiftlik gübresi atın. Daha sonra dereotunu ekeceğiniz kısma tohumları serpiştirin. Eliniz ile toprağın üstüne hafif bir şekilde vurun ki tohumlar toprağın alt kısmında kalsın. Daha sonra hemen sulayın. Ekmiş olduğunuz tohumlar genelikle yirmi gün içinde çimlenmeye başlayacaktır. Ancak dereotu bitkisinin çimlenme oranı diğer bitkilerin çimlenme oranlarına göre daha düşüktür. Yani atmış olduğunuz her tohum çimlenmeye bilir. Bu sebepten dolayı dereotu ekim sırasında fazla miktarda tohum atmanız daha iyi olacaktır. Müdahaleyi sevmeyen bir bitki olan dereotunu çapalamaya hiç gerek yoktur. Kendi kendisine daha iyi büyür. Ama her bitki gibi suyu ister o yüzden düzenli bir şekilde sulama yapın. Ekim ayı şubat ayından başlayarak eylül ayına kadar devam etmektedir.
İlk çıkış evresinde yabancı otlar ile dereotu tek başına mücadele edemez. Bu yüzden maydanozlar da yapılmakta yabancı ot mücadelesi dereotu bitkisine de aynen uygulanabilir. Dereotu bitkisi çıkmaya başladığı sıra yabancı otlar var ise ve serpme ekim uygulandığından dolayı yabancı otlar insan gücü kullanılarak ve el ile sökülerek dereotundan uzaklaştırılmalıdır.

Dereotu Yetiştiriciliğiİki Ayda Yetişir
Hasat olgunluğuna iki içinde gelen dereotu bitkisini yapraklarını keserek toplayabilirsiniz. Dereotu buzdolabı ortamında uzun süre kalamaz. Ne kadar ihtiyacınız var ise o kadar toplayın. Dereotu bitkilerini ekmek yerine salatalarda, cacık yapımında ve yemeklerde özelikle de dolmalara müthiş bir lezzet veriyor yemeklerin dışında çay olarak da tüketebilirsiniz. Dereotunu havucun yanına ekmekten kaçınmalısınız. Mısır, salatalık, fasulye ve turpu ise dereotu ile rahatlıkla yan yana ekebilirsiniz.
]]>
Dereotu Basur https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-basur.html Thu, 06 Dec 2018 12:20:30 +0000 Dereotu Basur, Çağın rahatsızlıklarından biri olan basur oldukça sıkıntılı bir rahatsızlık türüdür. Basur hastalığı geçiren bir kimse anüs bölgesinde dışkıyı atmakta zorlanır. Bunun temel nedeni ise anüs bölg Dereotu Basur, Çağın rahatsızlıklarından biri olan basur oldukça sıkıntılı bir rahatsızlık türüdür. Basur hastalığı geçiren bir kimse anüs bölgesinde dışkıyı atmakta zorlanır. Bunun temel nedeni ise anüs bölgesine yakın bölgede şişlikler oluşmasıdır. Bu şişlikler nedeniyle büyük abdest katı halde gelmesinden kaynaklı olarak dışkı atılırken ciddi anlamda yanma ve ağrı hissi oluşur. Bu nedenle kişi büyük abdestini yapmak istemez. Böylelikle de bağırsaklarda sıkışan dışkı kuru ve katı bir şekilde çıkarak anüse ciddi anlamda baskı uygulayarak basurlu bölgenin ciddi anlamda yanmasına sebep olur. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde basur rahatsızlığı bir kısım ilaç ve ameliyat tedavileri ile ortadan kaldırıldığı anlaşılmıştır. Ancak ilaç ve ameliyatların bir kısım yan etkileri bulunmaktadır. Bu hususlar ile bir kısım bitkisel tedaviler sonrasında bu rahatsızlık türünün ortadan kalktığı anlaşılmıştır. Basur tedavisinde Dereotu bitkisel ilaç tedavisinde önde gelen tedavi yöntemidir. Şayet bir kimse ilaç kullanmayarak tedavi olmak istemekte ise belli aralıklar ile dere otu bitkisi tüketmesi halinde bu rahatsızlık türünün ortadan kaybolduğu bilimsel olarak anlaşılmıştır. 

Dereotu BasurDereotunun Basur Tedavisindeki Etkileri

Öncelikle bir tutam dere otu alınır ve el yordamı ile ağızda iyice çiğnenmesi halinde basurun yavaş yavaş geçtiği gözlemlenmiştir. Bunun için ağzınıza bir kaşık kadar dere otu alınız ve iyice çiğnendikten sonra yutunuz. Üzerine bir kaç yudum su içtikten sonra basurun 15 gün içerisinde kaybolduğunu göreceksiniz. Bir çaydanlık içerisine konulan dereotu yaklaşık olarak 3 saat kadar ılık su içerisinde bekletilir ve suyu bir ay kadar tüketilmesi halinde bağırsakların yumuşadığı ve dışkının rahat bir şekilde atıldığı uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Bu hususla çağın rahatsızlıklarından biri olan basurdan kurtulmak isteyen bir kimse kesinlikle gün içerisinde dereotu tüketmelidir. Düzenli olarak dereotu tüketilmesi halinde kişi bu rahatsızlığından rahatlıkla kurtulacaktır. 

Dereotunun Basur Tedavisinde İyileşme Süreci

Dereotu düzenli olarak tüketen kişilerin basur rahatsızlığının bir hafta gibi kısa süre içerisinde tedavi edildiği anlaşılmıştır. Tedaviden sonra da dereotunun ara ara tüketilmesi sağlık açısından oldukça fazla önem arz etmektedir. Böylelikle kişinin tekrardan böylesi bir sağlık problemi ile karşılaşması söz konusu olmaz. Ancak kimi kişilerin damak tadına uymamasından kaynaklı olarak tedaviden sonra dereotunu tüketimini azalttığı görülmüştür. Böylesi bir durumda kişi oldukça dikkatli olmalıdır. Bunun temel nedeni yiyecek ve içecek tüketimine dikkat etmeyen kişilerde basur rahatsızlığının tekrarladığı görülmüştür. Bu nedenle böyle bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalan kimse sağlık açısından dereotunu sürekli azar azar tüketmesinde fayda bulunmaktadır. 
]]> Yoğurt Dereotu Zayıflatırmı https://www.dereotu.gen.tr/yogurt-dereotu-zayiflatirmi.html Fri, 07 Dec 2018 07:53:22 +0000 Yoğurt Dereotu Zayıflatırmı, Dereotu her koyu renkli sebze de olduğu gibi mucize bir bitkidir. Özellikle tiroit hastalığı olanların sıklıkla, mümkünse her gün tüketmesi gerekir. Tiroit çoğu zaman hastanın kilosunu da etkile Yoğurt Dereotu Zayıflatırmı, Dereotu her koyu renkli sebze de olduğu gibi mucize bir bitkidir. Özellikle tiroit hastalığı olanların sıklıkla, mümkünse her gün tüketmesi gerekir. Tiroit çoğu zaman hastanın kilosunu da etkiler. Tiroitleri hızlı çalışan kişiler çok zayıf, yavaş çalışanlar ise hiç yemeseler bile kilolu olabilirler. İşte bu durumda olan hastaların en büyük destekçisi dereotudur. Dereotu tiroit hastalarında tam bir mucize sağlar ve tiroit in normal çalışmasını dengede tutar. Kısacası tiroit rahatsızlığına bağlı olarak kilolu olan kişiler diyet yapmasa bile zayıflamaya başlar.

Yoğurt sağlık için en faydalı gıdalar arasındadır. Bununla birlikte içeriğinde bulunan yağlar da tamamen yararlı yağlardır. Bu nedenle de diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Yoğurt tek başına zayıflatıcı bir unsur değildir ama sağlıklı zayıflamak isteyen her kesin diyet listesinde mutlaka olması gereken bir besindir. Dereotu ile yoğurt birleştirilerek tüketildiğinde zayıflatma etkisi artmaktadır. Birçok diyetisyen, diyet listelerinde yoğurt ile dereotunun birlikte tüketilmesini öneriyor.

Yoğurt Dereotu ZayıflatırmıYoğurt ve dereotu zayıflamak için nasıl tüketilmelidir

Bir kase yoğurdun içerisine yarım bağ kadar ince doğranmış dereotunu karıştırın ve yemeklerden 15 dakika önce tüketin. Hatta sofranıza da koyun ve yemekle birlikte tüketin. Göreceksiniz ki açlık hissinizi azaltacağı için çok daha az yemek yiyeceksiniz. Sadece yoğurt ve dereotu sayesinde aç kalmadan kısa sürede zayıflamış olacaksınız. Daha kısa sürede sonuç almak isterseniz yağsız yoğurt veya süzme yoğurt kullanabilirsiniz. İçerisine lezzetini artırmak için semiz otu veya salatalık gibi diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerden de kullanabilir. Hatta bir miktar acı kırmızı biberde ilave edebilirsiniz. Dereotu tok tutma özelliği sayesinde iştahınızı kesecektir. Yoğurt dereotu yöntemi ile asla aç kalmadan çok kısa sürede istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. 

Not: Asla çok az bile olsa tuz ilave etmeyin.
]]>
Dereotu Guatr https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-guatr.html Sat, 08 Dec 2018 02:08:48 +0000 Dereotu Guatr, Guatr halk arasında sıklıkla görülen boğaz bölgesindeki tiroit hormonunun yeterli salgılanmaması neticesinde ortaya çıkan bir çeşit hormon rahatsızlığıdır. Tiroit yetersizliği ilerleyen zamanda guatra dönü Dereotu Guatr, Guatr halk arasında sıklıkla görülen boğaz bölgesindeki tiroit hormonunun yeterli salgılanmaması neticesinde ortaya çıkan bir çeşit hormon rahatsızlığıdır. Tiroit yetersizliği ilerleyen zamanda guatra dönüşür ve kanser olma riskini artırır. Guatr insanın bütün vücudunu etkileyen ve tedavisi zaman alan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle doktorun önerdiği ilaçlar ile birlikte yeme içme alışkanlığını hastalığa göre değiştirmek, guatra iyi gelecek gıdalar tüketmek tedavisine katlı sağlayacaktır.

Dereotu guatr tedavisi için çok faydalı bir bitkidir. Dereotu tiroit hormonlarını dengede tutar ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.  

Dereotu GuatrGuatr hastalığını tedavi eden dereotu kürü şu şekildedir:

Yemeklerden 15 dakika önce, avuç dolusu dereotu bıçak kullanmadan koparılır ve yıkadıktan sonra ağızda iyice çiğnenir. Daha sonra ise birkaç yudum su ile yutulur. Bu yöntem tiroit hormonlarını dengeleyerek sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Küçük nodülleri ise tamamen yok eder.

Çok basit bir şekilde uygulanan bu küre 3 ay boyunca hiç ara vermeden devam edilmelidir. 3 ayın sonunda doktorunuza giderek tiroit hormonlarınızı kontrol ettirin. Hatta 2 ayın sonunda bile ettirebilirsiniz. Kullandığınız ilaçların miktarını azaltmanız gerekebilir. Fakat kesinlikle gerekli testleri yaptırmadan kendi kendinize ilaçlarınızı bırakmayın veya azaltmayın. Mutlaka hekiminize danışınız, kendi kendinize böyle bir karar vermeyiniz.

Düzenli uygulama ile bu kür tiroit hormonunun salgılanmasını dengede tutarak guatr nodüllerinin küçülmesini küçük olanların ise tamamen yok olmasını sağlayacaktır. Denenmiş olan bu kür sayesinde ilaç kullanmaktan kurtulan binlerce hasta vardır. Bu uygulamada dikkat edilmesi gereken tek şey 3 ay boyunca hiç ara vermeden uygulamaya devam etmektir.
]]>
Dereotu Kürü https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-kuru.html Sat, 08 Dec 2018 02:28:59 +0000 Dereotu kürü, bu uygulamayı yaparak vücutta bulunan şikayetlerin giderilmesi sağlanabilir. Dereotu her bölgede yetiştirilen bitkiler arasında yer alır; içerisinde bulunan C vitamini ve A vitamini sayesinde vücudun ihtiyaçlarını Dereotu kürü, bu uygulamayı yaparak vücutta bulunan şikayetlerin giderilmesi sağlanabilir. Dereotu her bölgede yetiştirilen bitkiler arasında yer alır; içerisinde bulunan C vitamini ve A vitamini sayesinde vücudun ihtiyaçlarını karşılamada oldukça etkili bir bitkidir. Ayrıca dereotunun içerisinde bulunan fosfor, magnezyum, demir, kalsiyum, potasyum, çinko, bakır gibi vitaminler ile vücudun gerekli ihtiyaçlarını karşıladığı belirtilir. Dereotu kullanılarak vücutta bulunan şikayetlerin giderilmesi sağlanırken; sindirim sistemi üzerinde bulunan inanılmaz etkileri ile rahatlama sağladığı belirtilir. Ayrıca dereotu vücutta bulunan krampların ve ağrıların giderilmesinde oldukça etkilidir. Kişide bulunan uykusuzluk gibi sıkıntıların geçmesine fayda sağlarken, idrar söktürücü özelliğiyle vücutta bulunan kötü oluşumlarının atılmasında fayda sağlar. Dereotunun iştah açıcı özelliği de bulunur. Ayrıca emzirme döneminde sütü çoğalttığı belirtilir. Dereotu tüketilmesi halinde vücudun kansere karşı korunma sağladığı yapılan araştırmalar ile ortaya konmuştur. Ayrıca bu bitki hormonların düzenlenmesinde oldukça etkilidir. Bu sebeple dereotunun tüketilmesi gerekir. Yapılacak dereotu kürü ile kullanılan bir ilaç bulunuyor ise kesilmemesi gerekir. Dereotu kürü yaparak hipertiroid ve nodüllerin giderilmesi sağlanır. 

Dereotu KürüDereotu kürü uygulaması

Dereotu kürü uygulamasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunun için cilt hassasiyeti olan kişilerin veya gebelik döneminde bulunan anne adaylarının dereotu kürü kullanması tavsiye edilmez. Bunun yarısı dereotu kürü kullanarak vücutta olumlu etkilerinden yararlanmak için bu kürün etkilerinden faydalanılır. Haftada üç gün her öğün, birer tutam dereotu tüketerek dereotu kürü yapılır. Böylelikle hangi şikayet için bu kür yapılıyor ise şifa olması sağlanır. Dereotu kürünü emziren annelerin sütünü artırdığı için günlük yapması tavsiye edilir. Ancak dereotu kürünün miktarını doğru ayarlanması gerekir. Basur problemi olan kişilerin dereotu kürü uygulayarak şikayetlerinde azalma olması sağlanır. Bu sebeple basur problemi olan kişilerin her gün dereotu kürü uygulaması ile şifa bulması mümkündür. Dereotu kürü kullanımı esnasında vücutta herhangi bir yan etki olması halinde dereotunun miktarının azaltılması tavsiye edilir. Bu sebeple dereotu kürünü uygulayan kişilerin haftada üç gün uygulaması yeterli olacaktır. Aşırı uygulama yapılması vücuda zarar verebilir. 
]]>
Dereotunun Faydaları https://www.dereotu.gen.tr/dereotunun-faydalari.html Sat, 08 Dec 2018 21:04:37 +0000 Dereotunun faydaları, Anavatanı Asya olan tek yıllık bitkidir. Ülkemizde de her bölgede yetişmektedir. Ortalama olarak 120 cm'ye kadar yükselen sapı vardır. Keskin kokulu bir bitki olan dereotu sonbahar aylarında toplanır. Daha ço Dereotunun faydaları, Anavatanı Asya olan tek yıllık bitkidir. Ülkemizde de her bölgede yetişmektedir. Ortalama olarak 120 cm'ye kadar yükselen sapı vardır. Keskin kokulu bir bitki olan dereotu sonbahar aylarında toplanır. Daha çok salatalarda kullanılıyor. Dereotu çiğ olarak da tüketiliyor. Fosfor, Bakır, Magnezyum, A ve C vitaminleri, potasyum, kalsiyum içerir. Ayrıca demir ve çinko vitaminleri bakımından çok zengindir. Bir tutam dereotu bir yetişkinin C vitamini ihtiyacının, A vitamini ihtiyacının karşılamaktadır. Özellikle salatalara, yemeklere çok yakışan otlar arasında bulunan, dereotu aynı zamanda şifa kaynağıdır. Bu yüzden öncelikle vücudu hastalıklara karşı güçlendiriyor ve bol kalsiyum içerdiği için kemik kaybına karşı koruma sağlıyor. Aynı zamanda çok düşük kalorisiyle zayıflatma bitkisi arasında ilk sırada yer alıyor.

Dereotunun FaydalarıDereotunun Sağlığa Faydaları: Dereotu mide bulantıları ile karın ağrıları rahatsızlığının giderilmesinde etkilidir. Ağız kokusuna ve sindirim sistemi rahatsızlığının tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca emziren bayanlar sütü arttırmak için dereotu kullanabilirler. Bebek ve çocukların gaz sancılarının giderilmesine de yardımcı olur.

Son yıllarda sofraların gözdesi olan dereotu tok tutma özelliği vardır. Bu yüzden yüksek besin değeri özellikleri ile diyet yapanların dereotunu yemeleri faydalıdır. Lifli bir gıda olan dereotu hazmı kolaylaştırarak kabızlığı engeller.

Dereotunun Sindirim Sistemine Faydaları: Dereotu sindirim sisteminin çalışmasını destekler ve sindirim sistemindeki rahatsızlığa neden olduğu hazımsızlığa, mide ağrılarına ve mide kramplarının tedavi edilmesinde oldukça faydalıdır. Mide ülserinin vermiş olduğu rahatsızlıkları tolere eder ve tadavi sürecini destekler. Dereotu taze olarak tüketilebileceği gibi kurutularak da tüketilebilmektedir. Salata ve yemeklerin içerisine koyarak yenildiğinde hazmı kolaylaştırır.

Dereotunun uykusuzluğa faydası: Dereotunun içeriğinde B vitamini ve önemli miktardaki uçucu yağlar bulunur. Dereotu doğada uyarıcı özellikleri olan önemli maddelerdendir. Bu yağlar sayesinde geceleri rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. Aynı zamanda sinir sistemini sakinleştirir. 

Dereotunun kemiklere faydası: Dereotu zengin miktarda kalsiyum içerir. Bu yüzden kemik sağlığı için çok faydalıdır. Dereotu kemiklerde oluşabilen mineral kaybına izin vermez. Her yıl yüzbinlerce insanın yakalandığı kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Çocuklarında  kemik sağlığının korunmasını sağlar ve sağlıklı iskelet yapısı için gerekli olan vitaminleri, kalsiyumu ve diğer mineralleri bulundurur. Yaşlılıkta oluşan kemik erimesi ya da kemik zayıflaması rahatsızlığına faydalı olur.

Dereotunun gaz rahatsızlığına faydası: Dereotunun diğer bir özelliği de aşırı gaz rahatsızlığını giderebiliyor olmasıdır. Çok aşırı gaz birikimi insanlarda aynı zamanda göğüs ağrılarına neden oluyor. Bu yüzden diğer organlara baskı yaparak tehlikeli bir sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Dereotu aşırı gazın giderilmesine ve sağlıklı bir şekilde bünyeden dışarı atılmasını sağlıyor.

Dereotu ağız rahatsızlıklarına faydaları: Dereotunu içindeki uçucu yağlar doğada mikrop öldürücü olarak kullanılıyor ve içinde antioksidan bulunuyor. Dereotunun tohumları ve yaprakları çok iyi ağız ve nefes spreyleri olarak kullanılır. Bu özelliklerinde dolayı ağızda bulunan mikropları ortadan kaldırıyor ve alerjik sorunlarını da gideriyor.

Dereotu bağışıklık sistemine faydaları: Dereotu vücuda çok etki sağlar. Bütün vücutta mikrobik enfeksiyonlara karşı direnç sağlar ve bağışıklık sisteminin mikrop ve enfeksiyon sorunlarıyla mücadele eder.

Dereotunun ishale faydaları: İshal hazımsızlık sorunlardan dolayı]]> Dereotu https://www.dereotu.gen.tr/dereotu.html Sun, 09 Dec 2018 04:19:25 +0000 Dereotu, Anavatanı Avrupa'nın güneyi, Asya'nın ise batısı olan bir bitki türüdür. Ülkemizin ise bir çok yerinde yabani ot olarak yetişir. Fakat bazı zamanlarda seralarda da yetiştirildiği görülmektedir. Maydanozgiller familya Dereotu, Anavatanı Avrupa'nın güneyi, Asya'nın ise batısı olan bir bitki türüdür. Ülkemizin ise bir çok yerinde yabani ot olarak yetişir. Fakat bazı zamanlarda seralarda da yetiştirildiği görülmektedir. Maydanozgiller familyasından gelmektedir. Kökleri İ şeklindedir ve beyazımsı gibidir. Boyu 120 santime kadar büyüyebilmektedir, yaprakları ise boyuna doğru yeşil, beyaz, yeşil, beyaz çizgilerden oluşur. Genellikle 3-4 parçalıdır, alt yaprakları saplıdır, üst yaprakları ise sapsız'dır. Tüm görünüşü genel olarak çok dağınık bir bitkidir, üst çiçekleri sarısı gibi bir renktedir, çiçek görünüşleri ise hepsi birlikte bir çanağı andırmaktadır. Kendine has çok değişik aromalı bir kokusu vardır. İçindeki vitaminler açısından da çok zengin bir bitki türüdür. İçerisinde bol miktarda magnezyum, kalsiyum, demir olduğu gibi özellikle A ve C vitaminleri açısından da çok dolgundur. Bu özellikleri ile asla evimizden eksik etmememiz gereken bir bitki haline gelmektedir. Kişileri hastalıklara karşı daha dirençli hale getiriyor, kalsiyum olduğu için de kemik erimesini daha aza indiriyor. Özellikle, düşük kalorili ve bol lifli bir bitki olmasından dolayı da diyet listelerinin ilk sıralarında yer almaktadır. Dereotu genellikle taze olarak tüketilir. 

Dereotu besin değerleri açısından da çok zengindir. Sadece bir avuç kadar dereotunun içinde, vücudumuzun günlük ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayacak kadar vitamin bulunmaktadır. Günlük; C vitamini ihtiyacının %40'ını, A vitamini ihtiyacının %43'ünü, Manganez ihtiyacının %18'ini, Bakır ihtiyacının %2'sini, Riboflavin ihtiyacının %5'ini, Niasin ihtiyacının %2'sini, Çinko ihtiyacının %2'sini, Potasyum ihtiyacının % 6'sını, Folat ihtiyacının %11'ini, Fosfor ihtiyacının %2'sini, Kalsiyum ihtiyacının %62'sını, Magnezyum ihtiyacının %4'ünü, Demir ihtiyacının %10'unu ve B 6 vitaminin ihtiyacının da %3'ünü karşılar.

DereotuDereotunun Faydaları
 • Bizleri çok rahatsız eden, tüm organlarımıza zarar veren, gaz oluşumunu önler.
 • Kanserle savaşmaya karşı, çok iyi bir antioksidan' dır.
 • Sakinleştirici bir özelliği olduğu için, hem ağrı ve krampları önler, hemde rahat uyumamızı sağlar.
 • Müthiş bir idrar söktürücüdür, böylelikle özellikle zararlı toksinleri vücudumuzdan bir an önce atmamıza yardımcı olur.
 • Hormonlardaki bozukluğu düzenlediği için, adet kanamalarının da düzenini sağlamış olur.
 • Kalsiyum içerdiği için, diş ve kemik sağlığımızda büyük rol oynar. Birçok kişide görülebilen kemik erimesi rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmamızı da aza indirmiş olur.
 • Hapşırma, öksürme ve alerjik rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Metabolizmayı düzenlediği için, zayıflamamıza da yardımcı olur.
 • Gaz olayını ortadan kaldırdığı için, hıçkırıkla karşılaşmayız, olur da hıçkırıkla karşılaşırsak onunda önüne geçer.
 • Emzikli anneler düzenli olarak yediğinde süt miktarlarında artış olduğu görülmüştür.
 • Göz rahatsızlıklarının da önüne geçer.
 • İştahsız olan kişilerde, iştah açıcı olarak da kullanılır.
Dereotunun Kullanıldığı Yerler
Dereotu, öncelikle genellikle taze olarak tüketilir. Salatalara ve bazı yemeklere ilave edilir. Bazı poğaça, simit ve böreklerde de kullanılır. Tohumları baharat olarak da kullanılır. Hoş aromasından ve vitaminlerinden dolayı, yağı çıkartılarak bazı naturel olan ilaçlarda kullanılır. Ayrıca esansı da çıkartılır ve aşırı cinsel arzuları önlemede, iktidarsızlıkta, baş dönmesinde, mide bulantısı olanlarda kısacası hava değişimlerinden etkilenen kişilerde de kullanılır. Dereotu tohumları kurutularak da bazı yemeklerde aroma olarak kullanılır, ayrıca kurutulmuş dereotunun tohumları bitki çayı olarak da tüketilebilir.
]]>
Dereotu Tohumu https://www.dereotu.gen.tr/dereotu-tohumu.html Sun, 09 Dec 2018 11:16:23 +0000 Dereotu tohumu, Dereotu ekimi genellikle ilkbaharda ekilir. Dereotunu güneş alan yerde ekmek gerekir çünkü güneş ışığını seven bir bitki türüdür. dereotu iki ay gibi sürede yetişir ve olur. Dereotu maydanozgille Dereotu tohumu, Dereotu ekimi genellikle ilkbaharda ekilir. Dereotunu güneş alan yerde ekmek gerekir çünkü güneş ışığını seven bir bitki türüdür. dereotu iki ay gibi sürede yetişir ve olur. Dereotu maydanozgiller den  oluşan yeşil bitki türüdür. Dere otunun genellikle salatası, cacığı, yemeği olarak tüketilir. Dereotu her türlü yemeklere koyularak zenginleştirilir. Dereotu mineral ve vitamin deposudur maydanoz gibidir. Dereotu Rusya'nın güneyinde, Akdeniz'in bölgesinde ve batı Afrika'da doğal olarak yetişen bir bitki türüdür. Dereotu özellikle vücudun hastalıklara karşı direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Dereotunun saymakla bitmeyecek faydaları bulunmaktadır. Özellikle düşük kalorili olduğu için diyet listelerinde başlarda bulunmaktadır, zayıflamada etkisi vardır. Dereotu lifli besin olduğu için kabızlık gibi sindirim sorunlarına karşı etkisi vardır. Dereotu bazı toksinleri temizlemede faydası olarak bilinir. Dereotunun faydası sindirime, şeker, kolesterol, sindirim, antioksidan, gibi vücuda sağlık veren bitkidir.  

Dereotu TohumuDereotu Tohumu Faydaları

Dereotu maydanozgillerden aynı türdedir. Dereotu tohumları kurutularak cay şeklinde içilir ve yemeklere katılır. Dereotunun tohumu biraz acı olarak bilinir. Dereotu çok faydalı olduğu için her türlü tüketimi olur. Dereotunun tohumu genellikle kerevize, anasona benzetilir. Dereotunun tohumları yaz sonu ve sonbaharda meydana gelir. Dereotunun tohumları hassas ve tadı biraz acıdır, o yüzden salatalarda ve yemeklerde kullanılması gerekmektedir. Dereotu tohumu çay olarak kullanılırsa uykusuzluğa da iyi gelir ve rahatlatır. Dereotu tohumu süt veren anneler içinde çok nemlidir, çünkü süttü artırma etkisi vardır. Bebekler içinde gaz gidericidir, dereotunun tohumları genelde yemeklerden sonra çayı içildiğinde mideyi yatıştırarak rahatlatır. Dereotu tohumunu ağızda çiğnediğiniz zaman ağız kokusunu gidererek nefesi rahatlatır. Dereotu tohumu da yaprağı da çok faydalıdır.

]]>
Tiroid Dereotu https://www.dereotu.gen.tr/tiroid-dereotu.html Mon, 10 Dec 2018 01:10:54 +0000 Tiroid Dereotu, Tiroid organı herkeste bulunmaktadır. Vücut dengesini sağlayan tiroid bezi hormon üretir ve bu hormonun kana karışmasını sağlar. Vücudumuz için hayatı öneme sahip olan bu tiroid bezi yaşamımızın her aşaması Tiroid Dereotu, Tiroid organı herkeste bulunmaktadır. Vücut dengesini sağlayan tiroid bezi hormon üretir ve bu hormonun kana karışmasını sağlar. Vücudumuz için hayatı öneme sahip olan bu tiroid bezi yaşamımızın her aşamasında gereklidir. Tiroid rahatsızlığı çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Tiroid boynun orta kısmında bulunmaktadır.  Şekil olarak kelebek şekline benzeyen tiroid bezi yaklaşık 20-30 gram ağırlığındadır. Ve ortalama 250 mikron çapında foliküllerden oluşmaktadır. Tiroid bezi endokrin bezlerinin en büyüğüdür. Vücudumuzdaki tüm fonksiyonları düzenleyen tiroid bezi vücudumuz için önemli bir hormondur.  Tiroid bezi bireylerin büyüme ve gelişimlerinden tutun da üreme ve beden ısısının düzenlenmesine kadar birçok durumda etkili olmaktadır. 

Tiroid rahatsızlığının farklı nedenleri ve belirtileri bulunmaktadır. Tiroid rahatsızlığının geneli Hipotiroidizm ya da Hipertiroidizm şikayetleri görülmektedir. Bezin yetersiz çalışması yanı Hipotiroidizm vücudun yeteri kadar tiroid salgılamama belirtisidir. Tiroid rahatsızlıklarının çoğunda bu şikayet görülmektedir. Şişmanlık, aşırı yorgunluk, soğuğa karşı dayanıksızlık, ciltte kuruluk, iştahsızlık, kabızlık, kalp ritmlerinde yavaşlama, hatırlama güçlüğü gibi sıkıntılar Hipotiroidzmin belirtileri arasında sayılabilir.  Bezin aşırı aşırı çalışması olarak bilinen Hipertiroidizmde bez aşırı hormon salgıladığı için Toksit Guatr gelişir. Titreme, kas güçsüzlüğü, aşırı sinirlilik, aşırı kilo kaybı, aşırı terleme, uykusuzluk gibi  Hipertiroidizmin belirtileri arasındadır. Vücuttaki iyot yetersizliği yeterli tiroid hormonun salgılanmasına engel olur. 

Tiroid DereotuTiroid İçin Dereotu Nasıl Kullanılır

Tiroid sorunu yaşayan kişiler öncelikle uzman bir doktora başvurmaları gerekmektedir. Uzman doktor kontrolünde tedaviye başlandıktan sonra kişiler tükettikleri yiyeceklere dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca  tiroid rahatsızlığı yaşayan kişiler tedavilerini bitkisel yöntemlerle destekleyebilirler. Son zamanlarda yaygınlaşan bitkisel çözüm yolları çok sık tercih edilmektedir. Tiroid rahatsızlığı için kullanılan bitkisel yöntemlerden biride dereotudur. Tiroid için dereotunu günde üç defa tüketmeniz önerilmektedir. Yani sabah, öğlen ve akşam aç karnına tüketebilirsiniz. Öğünlerden önce 1 çorba kaşığı taze dereotunu bir kaç dakika çiğnedikten sonra 3-4 yudum su ile yutun. Bu uygulamaya hiç ara vermeden her gün olmak şartıyla 3 ay devam edin. Ara vermeden yaparsanız faydasını hemen göreceksiniz. Dereotu nodüllerin küçülmesinde ve ilerlemesinde etkili olacaktır. İlaç tedavisinin yanında kullanılan dereotu ile birlikte hastalığın iyileşmesi hız kazanacaktır.
]]>
Kurutulmuş Dereotu https://www.dereotu.gen.tr/kurutulmus-dereotu.html Mon, 10 Dec 2018 13:59:02 +0000 Kurutulmuş Dereotu; Genel olarak salatalara oldukça yakışan otlar arasında yer alan dereotu, aynı maydanoz gibi tam bir vitamin ve mineral deposu olan bir bitki çeşididir.Rusya'nın güneyi, Akdeniz bölgesi ve batı Afrika bölges Kurutulmuş Dereotu; Genel olarak salatalara oldukça yakışan otlar arasında yer alan dereotu, aynı maydanoz gibi tam bir vitamin ve mineral deposu olan bir bitki çeşididir.

Rusya'nın güneyi, Akdeniz bölgesi ve batı Afrika bölgesinde doğal olarak yetişen bitki kalsiyum, demir ve manganez mineralleri ile A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bu özelliğiyle ilk olarak, vücudu hastalıklara karşı güçlendirir ve kalsiyum ile kemik kaybına karşılık koruma sağlamaktadır. Ayrıca çok düşük olan kalorisiyle, zayıflama listelerinin başında yer alan bitkilerin içinde, ilk sıralarda yer almaktadır. Kurutulmuş dereotu, taze dereotunun kurutulmuş halidir. Dereotu yaklaşık olarak, %70-80 oranında su içerir. Bundan dolayı, kurutma sonucunda yaklaşık 5 kg taze dereotu iken, 1 kg kuru dereotu elde edilmektedir. Kurutma sırasında, üründeki su buharlaşır ve ürünün özü kalır. Bu nedenle, kuru dereotunun besin değerleri özellikle karbonhidrat, vitamin, protein oranları açısından çok yüksektir. Dereotunun yaprakları gibi tohumlarının da sağlığa yararları vardır fakat, tohumların tadı biraz fazla acı olabilir.

Bitkinin faydalarından en yüksek oranda yararlanmak isteniyorsa, kurutulmuş dereotu yerine taze dereotu tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bitkinin tazeliğini koruması için her zaman buzdolabında saklanmalıdır. Kırılgan bir bitki çeşidi olduğu için tazeliğini en fazla, 2-3 gün koruyabilir. Kurutulmuş dereotu ise hava geçirmeyen bir kabın içinde, kuru ve güneş almayan bir yerde muhafaza edilmelidir. Kurutulmuş dereotu gerektiği gibi saklanırsa, taze olarak 6 ay kadar kalabilir. 

Kurutulmuş DereotuKuru dereotu, şu şekillerde kullanılabilir;

 • Yoğurtla karıştırılabilir, cacık hazırlarken kullanılabilir.
 • Soğuk sandviçlere oldukça lezzet vermektedir.
 • Balık pişirirken kullanılabilir.
 • Dereotlu ekmek yapılabilir.
 • Salatalarda diğer bitkilerle birlikte karıştırılabilir.
 • Menemen hazırlarken baharat gibi kullanılabilir.
 • Haşlanmış patatesle birlikte tüketilebilir.
 • Yemeklerden sonra mideyi rahatlatmak için yenebilir.
]]>